08.05.2010 12:50


O Radiu R

Radio R je studentské rádio Masarykovy univerzity, nekomerční, otevřené a dobrovolnické, s důrazem na alternativní témata a hudbu.

Radio R je v českém rádiovém rybníčku tak trochu netypickou rybkou. Chyťte si jí na háček!

Otevřené rádio

Rádio R vyplňuje prázdné místo v českém rozhlasovém a internetovém prostoru. S typickými českými stanicemi toho totiž nemá mnoho společného, nezajímají ho zákony trhu ani finanční zisk. Radio R je nekomerční – neorientuje se na reklamu ani vysokou poslechovost. Není důležité, kolik posluchačů ho má právě naladěné, ale jací jsou, co chtějí a kam směřují. Protože za nimi má namířeno i Rádio R – do hudebních klubů, na kulturní i sportovní akce, mezi mladé hudební kapely, do školy, do práce, mezi příslušníky menšin, do tajů cizích jazyků a jiných kultur.

Studenti na Radiu R

Radio R je především studentské. Nadšený tým studentů podporovaný Masarykovou univerzitou stojí za vším, co vám Radio R servíruje – od hudebních playlistů až po netradiční pořady, kterými chceme podporovat i menšinové rozhlasové žánry. Studentskou stanici ovšem nemusejí poslouchat jen studenti, ale i jejich rodiče a prarodiče, tety a strýčci, zaměstnaní i nezaměstnaní, velcí i malí, samotáři i lvi salónů… zkrátka všichni, které nebaví poslouchat maximum hitů prokládaných bloky reklamy a průpovídkami užvaněných moderátorů.

Se svými posluchači si chce Rádio R vytvořit přátelský vztah založený na otevřené komunikaci a vzájemné inspiraci. Protože jenom nároční posluchači mohou vysílání posunout dál a pomoci zlepšovat jeho kvalitu.

Projekt je financován z grantu Inovace ve výuce KMSŽ FSS MU.

Hudba na Radiu R

Radio R se  zaměřuje se převážně na mladou hudbu, která jestě nemusí mít vydobyté místo v hudebních encyklopediích. Na našich vlnách uslyšíte i starši skladby, které by měly dodávat kontext hlavní části našich hudebních rotací, tedy nové hudbě především z malých a nezávislých vydavatelství. Jelikož usilujeme o široke pokrytí současné hudební scény, uslyšíte na Radiu R značné procento zahraniční hudby, avšak tuzemská tvorba má v našich playlistech také pevnou pozici. Jelikož sídlíme v Brně, snažíme se v rámci české hudební scény zdůrazňovat hudbu vznikou právě v tomto městě, ne však za každou cenu. Hlavním kritériem výběru hudby zůstává, třeba i na první pohled nenápadné, průkopnictví.

Stanovy Radia R

Provoz rádia se řídí stanovami, keré jsou k vidění zde. Najdete v nich informace o členství v rádiu, o jeho vedení a způsobu řízení. 

Experimentální rádio

Koordinátor rádia Jan Motal sepsal kratičký úvod do experimentálního rádia, který obsahuje základní informace o moderování, o přípravě vysílání, týmové práci a radosti ze společné práci na rádiu. Doporučujeme přečíst si tuto knihu všem, kteří na rádiu vysílají, i těm, kteří chtějí z ducha rádia něco nasát i na dálku - k přečtení je zde nebo v několika výtiscích v nahrávacím studiu rádia (místnost Radio 544, FSS) a v knihovně Fakulty sociálních studí Masarykovy univerzity.