Přehled příspěvků


Nejnovější

Lékařka: Smrt udušením je nejhorší

Lékařka: Smrt udušením je nejhorší

Kouření vnímá jako epidemii, která ohrožuje českou společnost. „Každý rok tu umírá osmnáct tisíc lidí na následky kouření. Kdyby někdy tolik lidí zemřelo na následky jiné epidemie, to by byl horor,“ říká Stanislava Potrepčiaková z Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno. Kromě práce na jednotce intenzivní péče a v Centru pro léčbu závislosti na tabáku objíždí školy s projektem Proč říct Ne cigaretám. „Snažím se s dětmi mluvit na rovinu. Když vídáte lidi umírat na udušení, potom už si moc servítky neberete,“ dodává.

Anna Fajkusová | 22. 05. 2017 19:26

Ve světě máme jméno, tvrdí kuřák vodní dýmky

Ve světě máme jméno, tvrdí kuřák vodní dýmky

Oblaka dýmu ke koflíku čaje patří stejně jako relaxační hudba, tibetské vlaječky a bosá obsluha. Není se tak co divit, že první zprávy o protikuřáckém zákonu v českých čajovnách vyvolaly paniku. „E-shopy se zalekly a přestaly objednávat tabák, dva měsíce nebyl k sehnání,“ říká Alex z brněnské Veselé čajovny. Právě proto, že by plošný zákaz kouření mohl mít na čajovny likvidační dopad, dostala vodní dýmka výjimku. Povede to k nárůstu její popularity? A jak se u nás dýmkařské kultuře dařilo doposud? 

Anna Silná | 19. 05. 2017 14:27

Nádor plic je u psů vzácný. Chcete-li však čichače, nechte ho před hospodou

Nádor plic je u psů vzácný. Chcete-li však čichače, nechte ho před hospodou

Přemýšleli jste někdy nad tím, zda vaše kouření neškodí kromě vás i vašim domácím zvířatům? Veterinář Milan Dvořák podobné obavy spíše mírní. Jelikož psi žijí krátce, nestihnou jim škodlivé látky nacházející se v kouři uškodit tolik, jako člověku. Rakovina plic však není příliš častá ani u déle žijících zvířat.

Veronika Košťálová | 18. 05. 2017 10:37

Každá krabička cigaret má pro mě hodnotu a znamená nějaké vzpomínky, říká sběratel

Každá krabička cigaret má pro mě hodnotu a znamená nějaké vzpomínky, říká sběratel

O víkendech objíždí bleší trhy, obchazí trafiky nebo hledá na internetových aukcích. František Mlčák z Bystřice pod Hostýnem sbírá cigaretové krabičky a doutníky už od svých deseti let. Ve sbírce má například cigarety z konce devatenáctého století, nechybí ani prvorepublikové nebo protektorátní krabičky. „Nikdy jsem nepočítal kolik mám ve sbírce kusů, ale určitě několik tisíc. Tipuji tak deset,“ dodává.

Vágnerová Dominika | 17. 05. 2017 17:14

Protikuřácký zákon z pohledu pracovníků v pražských restauracích - pro, či proti?

Protikuřácký zákon z pohledu pracovníků v pražských restauracích - pro, či proti?

Po vlně obav z elektronické evidence tržeb čeká české restaurace další zkouška – zavedení protikuřáckého zákona, který mimo jiné zakazuje kouření v restauračních zařízeních. To s nelibostí nesou především ti, kteří si v hospodách k oblíbenému nápoji rádi zapálí cigaretu. Důsledek to však bude mít i pro provozovatele těchto podniků. Mnozí z nich se obávají, že lidé budou alkohol raději konzumovat doma, kde si beztrestně mohou zapálit. 

Kateřina Marhanová | 13. 05. 2017 11:35

Jak brněnští strážníci bojují s kouřením na zastávkách

Jak brněnští strážníci bojují s kouřením na zastávkách

Kouřit či nekouřit na zastávce? Otázka, kterou si pokládají kuřáci i nekuřáci. Současný tabákový zákon účinný do konce května 2017 zakazuje kouření v přístřešcích zastávek a nástupišť veřejné dopravy. Pokud má tedy zastávka stříšku, kouřit se zde nesmí. Dodržování zákona kontroluje také obecní či městská policie. Kdo zákon nerespektuje, dopouští se přestupku.

Tomáš Trkan | 12. 05. 2017 14:41

Kuřákem jsem už pět let, teď si na mé plíce posvítí

Kuřákem jsem už pět let, teď si na mé plíce posvítí

„Kartičku pojištěnce, prosím,“ hlásí mi sestra za okénkem. „Děkuji, můžete se jít posadit, zavolají vás.“ Odcházím ze vstupního vestibulu do prostorné čekárny, je tu několik kabinek. Ze dveří ihned vychází mladý lékař a ujímá se mě. „Pojďte dál. Odložte si vrchní část oděvu…“ Rychle se ho snažím zastavit. „Pane doktore, píšu reportáž o škodlivosti kouření, nemohla by si mě u toho vyšetření přítelkyně vyfotit?“ Obávám se odpovědi. „A kde to pak bude viset?“ ptá se doktor. „Jsem z Masarykovy univerzity, mám to do školy,“ odpovídám. „Tam jsem taky studoval, to máte štěstí,“ usměje se. Fotky budou.

Marek Siwek | 11. 05. 2017 12:24

Do běžné výbavy patří i pokutové bloky, říká vyšetřovatel požárů

Do běžné výbavy patří i pokutové bloky, říká vyšetřovatel požárů

Co a jak hořelo zjišťuje Ondřej Eliáš pět let. Pracuje jako vyšetřovatel u jihomoravských hasičů. Za tuto poměrně krátkou dobu se setkal s různými případy založení ohně. „Skutečně častá příčina vzniku požáru je způsobena nedbalostí při kouření,“ objasňuje v rozhovoru zaměřeném na požáry, které byly způsobené cigaretami a nedopalky.

Lucie Házyová | 10. 05. 2017 22:38

Dýmka je umělecké dílo. Mazlíte se s ní, říká dýmkařská legenda

Dýmka je umělecké dílo. Mazlíte se s ní, říká dýmkařská legenda

Na zdi v jeho kanceláři visí desítky obrazů různých autorů i stylů. Spojuje je jedno. Všechny se věnují dýmkám a kouření. Jeden z nich zobrazuje mimo jiné také nehezkou nahou ženu s vlajkou Evropské unie. „Obraz namaloval můj kamarád František Ringo Čech. Lehká žena má znázorňovat úředníky Evropské unie, kteří chtějí kouření zakazovat. Ringo samozřejmě použil silnější výraz,“ vysvětluje s úsměvem Josef Stanislav. Je jedním z nejvýraznějších českých a slovenských představitelů dýmkařských klubů, které zastupuje i ve světě.

Petr Jeřábek | 06. 05. 2017 09:01

Sport A tabák aneb Severská vášeň pro snus

Sport A tabák aneb Severská vášeň pro snus

Erica Österlund je mladá žena, která již třetím rokem působí jako ski patrol a zachraňuje lyžaře v olympijském lyžařském středisku Hafjell v Norsku. Kromě toho miluje všechny zimní sportovní aktivity, účastnila se závodu Vasův běh na 90 kilometrů a učí v lyžařské škole. Byl to právě sport, který ji přiměl zamyslet se nad škodlivostí cigaret, které několik let kouřila. Místo toho si v poslední době oblíbila žvýkací tabák snus, který je v Norsku a Švédsku fenoménem. 

Kristýna Tronečková | 06. 05. 2017 08:54

Ke společným pauzám cigareta prostě patří, říkají kuřáci

Ke společným pauzám cigareta prostě patří, říkají kuřáci

Čtvrtek dopoledne, mířím do školy. Blížím se ke staré budově a už z dálky vidím dvě skupiny studentů, jak si spokojeně povídají. Jako by měli všechen čas na světě. Což ale nemají, protože je jejich zlozvyk pomalu zabíjí. Míjím první hlouček a všimnu si slečny, která nekouří. Stojí sice v kruhu kuřáků, sama ale cigaretu nedrží. Co tu dělá?

Zuzana Janáčková | 05. 05. 2017 07:52

Lucka kašle každé ráno, přesto přispívá do státní pokladny

Lucka kašle každé ráno, přesto přispívá do státní pokladny

„Paní Kuběnková, máme podezření na rakovinu hrtanu Tuto větu slyšela Lucie Kuběnková od lékaře poté, co přišla kvůli zhoršujícímu se kašli. Byl to impulz k zamyšlení, zda s kouřením skončit. S ranním kašlem se už dávno smířila, považovala to za součást kuřáckého života. Rakovina hrtanu ji přiměla se zastavit.

Marta Zatloukalová | 05. 05. 2017 00:11

Cigaretu si někdo zapálí průměrně každý čtvrtý let, říká letuška

Cigaretu si někdo zapálí průměrně každý čtvrtý let, říká letuška

Kouření je, jako na mnoha dalších místech, zakázano také v letadle.  Na palubě letadla může cigaretový kouř či oheň způsobit vážnější potíže nebo ohrozit pasažéry. I přesto si někteří lidé v letadle cigaretu zapálí. Slavěna Benešová pracuje jako letuška a s kouřením na palubě má mnoho zkušeností. „V Oman air je to průměrně jeden kuřák, který kouří na palubě během sto čtyřiceti letů, což znamená každý čtvrtý den,“ říká Slavěna, která se s kouřením na palubě několikrát setkala.

Martina Bořutová | 05. 05. 2017 00:10

Od kovbojů k páře aneb Propagace kouření

Od kovbojů k páře aneb Propagace kouření

Každý den se všichni setkáváme s kouřením. Vůbec nám nepřijde zvláštní vídat lidi s hořícími tyčinkami v ústech. A pak jsou tady e-kuřáci, lidé s prapodivnými přístroji, jejichž obrysy lze občas zpozorovat kdesi v mlžném oparu, který si kolem sebe vytvářejí. Zkusili jste se ale zamyslet nad podstatou kouření? Na skutečnost, že milióny lidí tráví volný čas inhalováním jedovatého nikotinu, můžeme pohlížet tak, že se někomu zkrátka povedla reklama.

Radovan Rosický | 03. 05. 2017 11:57

Dokouřím. A vajgl? Odhodím

Dokouřím. A vajgl? Odhodím

Každý kuřák tu větu už slyšel. Tady se nekouří, jdi ven. Mnozí nekuřáci ji sami pronesli. Co se stane s nedopalkem, nikdo moc neřeší. Většinou končí někde ve škarpě, na chodníku, na trávě, u koše nebo kanálu, u květináče i v něm, na dětském hřišti i pískovišti. Zodpovědní mlčí a město to vše tiše uklízí. Taková je realita „kouření venku“.

Juraj Zaťko | 03. 05. 2017 11:44

S protikuřáckým zákonem se vyrovnáme, tvrdí hospodský

S protikuřáckým zákonem se vyrovnáme, tvrdí hospodský

Hospodský David Wolf z Karviné se za poslední rok musel vypořádat s mnoha novinkami. Na konci května vejde v platnost nový protikuřácký zákon, v prosinci byla zavedena elektronická evidence tržeb. Navíc hospoda Podkova, kterou vlastní se svým bratrem Jindřichem, leží v historickém centru. Vyřizování různých povolení je tedy běžnou součástí jeho pracovního života. Chystaný zákaz kouření však vidí pozitivně. „S tím se vyrovnáme, možná nám přinese nějaké hosty-nekuřáky navíc.“

Ondřej Sikora | 30. 04. 2017 22:14

Snažit se omezit manželovo kouření nemá cenu, říká matka dvou dcer

Snažit se omezit manželovo kouření nemá cenu, říká matka dvou dcer

Partneři Hanka a Ami spolu žijí dvanáct let. Mají dvě holčičky Sáru a Moniku, kterým je pět a jedenáct let. Ami je silný kuřák, jeho manželka nekuřačka. Kouření patří mezi témata, která jsou v rodině diskutována a to nejen kvůli dětem, ale také ze zdravotního hlediska. Oba mají své vlastní stanovisko a mohou pouze hledat kompromisy. 

Lenka Adámková | 30. 04. 2017 22:08

Ochrana zdraví je přednější než práva podnikatele, říká advokát

Ochrana zdraví je přednější než práva podnikatele, říká advokát

Senát v lednu schválil takzvaný protikuřácký zákon. Diskuze o zákazu kouření v restauracích se často vrací k tématu svobody kuřáků, nekuřáků i podnikatelů. O právním pohledu na vnímání svobody, ale i dalších aspektech normy, mluví advokát Daniel Kukla.

Lucie Sikorová | 28. 04. 2017 17:06

Kuřáci si od května v restauraci nezapálí

Kuřáci si od května v restauraci nezapálí

Od 31. května si zákazníci restaurací zapálí cigaretu už jen ve venkovním posezení. Takzvaný protikuřácký zákon nabude účinnosti symbolicky na Světový den bez tabáku. Po průchodu Sněmovnou, kdy poslanci hlasovali o více než 240 pozměňovacích návrzích, nebo když návrh zákona neprošel po nesouhlasu poslanců za hnutí ANO, byl odhlasován úplný zákaz kouření v restauracích bez možnosti zbudování kuřáren. Proč je takový zákon nutný vysvětluje koaliční poslanec za KDU-ČSL Jiří Mihola.

Kateřina Rumlová | 28. 04. 2017 00:11

Jaké to je, strávit den ve Švandě

Jaké to je, strávit den ve Švandě

Kavárna Švanda je místem, které už třináct let nedomyslitelně patří na kavárenskou mapu Brna. Schází se tady lidi všech typů – od umělců, přes právníky a hipstery, až po dělníky v montérkách. Zakouřený "skanzen" v Alfa pasáži změní v rámci protikuřáckého zákona svou charakteristikou tvář.

Klára Filipová | 27. 04. 2017 23:56

Hlavní je lidská touha vytvářet něco užitečného

Hlavní je lidská touha vytvářet něco užitečného

Proč věci nakupovat, když si je můžeme vyrobit sami – navíc bez éček a další chemie? Filozofii soběstačnosti v konzumní době zastává Alena Thomas, autorka knihy Děláme si to doma sami, nebo Jan Šmikmátor, lektor kurzů pečení domácího chleba.

Zuzana Neuvirtová | 01. 06. 2016 12:20

Lidé si rádi hrají. A chtějí mít pocit, že jsou dobří, říká Dan Langer

Lidé si rádi hrají. A chtějí mít pocit, že jsou dobří, říká Dan Langer

Je jedním ze šéfů začínající firmy orientované na kvízy v hospodách. Přitom nikdy vědomostním soutěžím moc neholdoval. „O víkendech u babičky jsem sledoval Riskuj,“ směje se nad svými zkušenostmi Daniel Langer. I přesto se nebál a když se mu naskytla příležitost, chopil se jí. Teď má na starosti všech sedmdesát hospod, které se soutěže účastní.

Názory soutěžících jsou v přiloženém souboru!

Pavlica Tomáš | 01. 06. 2016 12:14

Odbočka na trhu s květinami: Blýská se na lepší časy

Odbočka na trhu s květinami: Blýská se na lepší časy

Karafiátům v celofánu sice odzvonilo, v českých květinářstvích však stále panuje „síla zvyku“. Růže, tulipány a gerbery. Svatá trojice dostupná 365 dní v roce. Jaké jsou další možnosti? Existují vůbec? A kde je najít?

Vanda Kratochvílová | 31. 05. 2016 11:46

Každý koncert odehrajeme tak, jako by měl být poslední, říká Petr Fiala

Každý koncert odehrajeme tak, jako by měl být poslední, říká Petr Fiala

Až v pátek před devátou nastoupí na pódium na Podzámecké nivě v Třebíči šestice padesátníků, nejeden pamětník prvního Zámostí možná zamáčkne slzu. Valašskomeziříčská kapela Mňága a Žďorp se totiž představila už na prvním ročníku Zámostí, v roce 1997 ještě v Subakově továrně v Židovské čtvrti. A nyní se vrací na jubilejní dvacátý ročník! Ale pozor, parta okolo Petra Fialy do starého železa rozhodně nepatří.

Tadeáš Mahel | 31. 05. 2016 09:10

Pomáháme i kvůli sobě samým

Pomáháme i kvůli sobě samým

Martina Langrová je dvaadvacetiletou studentkou třetího ročníku právnické fakulty.  Pokud by proti vám šla po ulici, pravděpodobně si této malé nenápadné blondýny ani nevšimnete, přesto je na ní něco zvláštního. Na rozdíl od většiny svých spolužáků nevidí svou budoucnost v taláru. Rozhodla se využít své znalosti jinak. Pomáhá lidem. 

Michaela Čejková | 30. 05. 2016 22:11

Jazyky by se neměly učit jen ve třídě, říkají majitelé TeachMe

Jazyky by se neměly učit jen ve třídě, říkají majitelé TeachMe

Hilde, Jirka, Katka a Kuba vedou v Brně jazykovou školu, kde se snaží učit jiným způsobem. Když studovali nebo učili jazyky, zjistili, že mnoho lidí v Česku neumí jazyk použít v reálných situacích. Tak vznikla myšlenka přiblížit výuku pobytu v zahraničí. Kromě klasických hodin gramatiky pořádají pro studenty aktivity a workshopy, kde mohou mluvit a zafixovat si jazyk do běžných životních situací. Přestože nikdy v tomto oboru nepodnikali, sebrali odvahu a zkusili udělat něco jinak.

Tereza Krejčí | 30. 05. 2016 20:20

Návštěva barber shopu je pro muže společenská záležitost, říká Tomáš Kožíšek

Návštěva barber shopu je pro muže společenská záležitost, říká Tomáš Kožíšek

Vůně kolínské, v jedné ruce doutník, v druhé sklenička whisky. Horké ručníky, břitvy a nikde žádné ženy. I tak může vypadat pánské holičství. A právě takové otevřel před šesti lety v Praze Tomáš Kožíšek. Jestli bude mít úspěch, nevěděl. Dnes už má tři pobočky a zájem stále roste.

Anna Polášková | 29. 05. 2016 13:54

Adéla Kratinová: Při józe se setkávám sama se sebou

Adéla Kratinová: Při józe se setkávám sama se sebou

Cvičení, meditace nebo životní styl? Jóga existuje už téměř tři tisíce let. Během doby se modifikovala do různých stylů, z nichž některé ji připomínají pouze názvem, v klasické podobě se ale stále vrací. Původně vznikla v Indii a do západní civilizace se dostala v 80. letech 20. století. Vyplňuje volný čas, pomáhá léčit zdravotní problémy a zlepšuje psychiku.

Jana Halešová | 28. 05. 2016 22:46

Dřevěné brýle jsou brýle s příběhem

Dřevěné brýle jsou brýle s příběhem

Dřevěné brýle mají svůj příběh. Aby ne, materiál na jejich výrobu rostl po více než jednu generaci lidského života. Zároveň jsou krásným designovým prvkem a symbolizují návrat ke kořenům. O výrobě dřevěných obrub jsem si povídala s Antonínem Smělým, zakladatelem a marketingovou oporou týmu firmy ZEW, jejíž hned první kolekce brýlí byla v roce 2015 nominována na ceny Czech Grand Design. Na rozhovor přijel Antonín Smělý do kavárny Cafe Jedna v Praze 7 na kole, se slunečními brýlemi v batohu.

Petra Kulhanová | 27. 05. 2016 19:57

Samurajské meče po česku

Samurajské meče po česku

Japonské meče jsou dodnes ukázkou řemeslné dokonalosti. Vlastnictví takové zbraně je však kvůli ceně složitější – jen čepel může přijít na statisíce. Arsenij Koblikov, sochař, designér a malíř však tvrdí, že existuje cesta, jak ušetřit. Meče si po částech sám skládá. Za kratší dobu a mnohem levněji.

Martin Klusoň | 26. 05. 2016 19:34