27.11.2016 11:10


Aktivisté z Greenpeace a Hnutí duha oslavili svá výročí

Autor: Josef Karlík | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na zahájení oslav dvou největších neziskových organizacích specializujících se na ochranu přírody přišlo v pátek do Café Práh v Brně asi padesát lidí. Kromě shlédnutí filmu a diskuze s ředitelem Greenpeace pro Česko mohli také ochutnat veganský dort. 

BRNO - Vzpomínkou na své začátky a veřejnou debatou s ředitelem českých Greenpeace Davidem Murphym zahájili v pátek čeští zástupci této environmentálně zaměřené neziskové organizace oslavy svého výročí. K oslavám přizvali i zástupce Hnutí Duha. Greenpeace slaví pětadvacet let, Hnutí Duha dvacet let. Oslavy pokračovaly prostřednictvím přednášek, workshopů a večer vyvrcholily koncertem.

Hlavní atrakcí  večera bylo promítání filmu „Jak změnit svět" od režiséra Jerryho Rothwella, ve kterém původní členové amerických Greenpeace vzpomínají na počátky organizace. „Od té doby jsme ušli velký kus cesty. Už nejsme pár aktivistů s plnovousy, ale společnost s nadnárodním významem,“ řekl ředitel českých Greenpeace David Murphy.

Prioritním cílem Greenpeace má být podle Murphyho řešení energetické otázky v podobě přechodu z fosilních zdrojů na obnovitelné. „Na Greenpeace a Hnutí Duha nejvíce oceňuji, že cíle, které si stanoví, dokážou dotáhnout do konce, a opravdu tak mění svět," uvedl aktivista Michal Šperha.

Diskuze s Murphym se kromě environmentálních témat týkala i témat politických. Podle něj je pro českou společnost důležité, aby si v příštích prezidentských volbách Češi zvolili zástupce, který bude dbát na rozvoj svobody a demokracie. Poté dodal, že Česko je jednou z posledních zemí bývalého východního bloku, kde nevládne strana s autoritářskými sklony.

Greenpeace jsou mezinárodní nezisková společnost, která se zabývá ochranou přírody a propagací míru. Organizace vznikla v sedmdesátých letech na protest proti testům atomových bomb na ostrově Amčitka. Dnes toto hnutí operuje ve více než čtyřiceti zemích světa.

Klíčová slova: Greenpeace, Hnutí duha, Enviromentalistika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.