04.05.2017 16:45


Aktualita: Krádež bitcoinů za šestnáct milionů korun? Zas tak dobrý programátor nejsem, tvrdí obžalovaný Tomáš Jiřikovský

Autor: Kristýna Kucharčíková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Krajský soud v Brně začal ve čtvrtek 4. května projednávat kauzu odcizení bitcoinů v hodnotě přesahující částku šestnácti milionů korun z internetového obchodu Sheep Marketplace. Obžalovaného Tomáše Jiřikovského viní státní zástupce nejen z krádeže, ale také z nakládání s drogami a nedovoleného ozbrojování. Spolu s Jiřikovským soud viní i jeho manželku, která měla napomáhat legalizaci výnosu z trestné činnosti svého muže.

Eskorta přivádí obžalovaného Tomáše Jiřikovského. Foto: Kristýna Kucharčíková

Brno – U Krajského soudu v Brně stanul ve čtvrtek 4. května devětadvacetiletý Tomáš Jiřikovský, kterého obžaloba viní z krádeže bitcoinů z internetového obchodu Sheep Marketplace provozovaného v prostředí tzv. hlubokého webu. Podle státního zástupce Marka Vagaie vyvedl Jiřikovský z tohoto portálu jako jeho správce bitcoiny v přepočtu za více než šestnáct milionů korun. Ty měl získat dílem krádeží této virtuální měny z digitálních peněženek klientů portálu a dílem z provizí účtovaných za zprostředkování nákupu návykových látek, s nimiž na stránce uživatelé obchodovali.

Vzhledem k tomu, že obžalovaný v průběhu prvního líčení odmítl vypovídat, zaznělo u soudu pouze jeho vyjádření z přípravného řízení. V tom Jiřikovský na svou obhajobu uvedl, že ačkoliv byl povoláním programátor, neměl tak hluboké technologické znalosti, aby mohl zmíněný portál vlastnit či provozovat.

Podotkl také, že by na provoz portálu potřeboval mnoho času, který jako živnostník v oboru programování neměl, a že samotná správa portálu by vyžadovala zapojení týmu odborníků, který si nemohl dovolit platit. „Moje angličtina byla navíc velice mizerná, takže nebylo možné, abych vedl takový obchod, zaměřený převážně na anglicky mluvící klientelu. Jediné, co jsem poskytoval, byl webhosting neznámé osobě, od které jsem dostával informační odměnu,“ nechal se slyšet Jiřikovský.

Obžaloba Jiřikovského viní také z nedovoleného ozbrojování. V místě svého bydliště přechovával šest zbraní kategorie C a jednu zbraň kategorie B, aniž by byl majitelem zbrojního průkazu. „Zbraně jsem nakupoval převážně na Aukru a vždy jsem byl ujištěn prodejcem, že se jedná o zbraně kategorie D,“ popsal Jiřikovský. Obžalovaný uchovával rovněž střelivo, státní zástupce se tedy zaměřil i na to, proč schraňoval a od koho získal jeden z těžce dostupných nábojů ráže 45. „Šlo o památeční náboj, který mi byl darován a nebyl koupen. Kdo mi náboj daroval, nechci uvádět,“ vysvětloval Jiřikovský, kterému nyní hrozí deset až osmnáct let vězení.

Spolu s Jiřikovským je v případu obviněná i jeho žena Eva Jiřikovská, která se k líčení nedostavila. Obžaloba jí připisuje podíl na legalizaci výnosu z trestné činnosti jejího muže, za níž jí hrozí tři až osm let vězení.

Hlavní líčení bude pokračovat 23. a 25. května výslechem svědků, který si vyžádal státní zástupce i přes nesouhlas obhajoby.

Klíčová slova: Krajský soud, Sheep Marketplace, Jiřikovský, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.