02.05.2017 07:22


Aktualita: Mácha na Petříně lákal nejen zamilované

Autor: Martina Ivanová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Organizátoři z Muzea hlavního města Prahy uspořádali na pražském Petříně Den s Máchou 2017. Na prvního máje tak v prostranství mezi Petřínskou rozhlednou a Zrcadlovým bludištěm mohli návštěvníci zhlédnout vystoupení historického tance nebo kouzelnické představení. Zamilované páry a rodiny s dětmi tak mohli zpestřit svou vycházku i o kulturní zážitek.

První máj mnoho zamilovaných oslavilo pod Petřínskou rozhlednou.

Praha – Petřín tradičně patří všem zamilovaným. Na prvního máje to platí dvojnásob. Zdá se, že mezi mladými lidmi je první květnový den populárnější než Valentýn. Příznivé počasí využili k procházce parkem nejen romanticky smýšlející páry, ale i rodiny s dětmi nebo skupiny kamarádů. Pod Petřínskou rozhlednou mohli všichni navštívit Den s Máchou 2017, kterou zorganizovali pracovníci Muzea hlavního města Prahy.

Kromě stánků se šperky, hračkami nebo občerstvením mohli návštěvníci vyrobit si romantické přáníčko nebo papírovou loutku Máchy. Akce se konala popáté. „Před pěti jsme dostali do správy Pražské věže. To samozřejmě nejsou všechny v Praze, jedná se o takový výběr, do kterého ale patří i Petřínská rozhledna. Podobným akcemi chceme mezi lidmi propagovat skutečnost, že také tato rozhledna patří do správy Prahy,“ vysvětluje Olga Šámalová, vedoucí oddělení prezentace. Vzápětí dodává, že vzhledem k počasí jsou organizátoři s účastí spokojeni.

Návštěvníci, kteří na akci zavítali, si mohli poslechnout kapelu Gadrew way, zhlédnout vystoupení historického tanečního souboru Alla Danza nebo magické představení kouzelníka Grina. Nechybělo ani povídání o Petříně. Nejen stánky praskaly ve švech. Dlouhé fronty museli návštěvníci vystát i na stálé atrakce jako je lanovka, zrcadlové bludiště nebo výšlap na rozhlednu. „Řekla bych, že je tu dnes nejvíce lidí od začátku roku. Lidé ale obecně chodí nejvíc o svátcích nebo když je nějaká akce. Mám na mysli první máj, Vánoce, nebo Nový rok, protože my máme otevřeno celoročně,“ říká Barbora Džungarová, průvodkyně z rozhledny, která hádá, že i další sváteční pondělí bude na Petříně rušno.

Z malého průzkumu redakce, ve kterém odpovídalo třicet mladých lidí, vyplývá, že první máj nese větší oblibu než Valentýn. Zatímco ženy by až na výjimky slavili buďto oba svátky, nebo první máj, muži většinově přikládají větší váhu tradičnímu českému máji. I to je zřejmě důvod, proč byl Petřín celé odpoledne plný lidí. „Mě sem vytáhla kamarádka. Přišly jsme se políbit, abychom neuschly,“ komentuje se smíchem Michaela Jedličková, která se přišla na Petřín projít. Po chvilce ale upřesní, že z vycházky moc radost nemá, neboť je v parku i pod rozhlednou moc lidí. „My jsme se přišli na procházku a na některou z atrakcí, ale na věž i bludiště je stejně dlouhá fronta,“ popisuje Helena Kovářová, která se vyrazila projít s manželem i dcerkou. Ta jí rychle opraví. „Půjdeme na zrcadla,“ ukončí rozhovor dcera Verunka. 

Klíčová slova: První máj, Den s Máchou, Karel Hynek Mácha, Lásky čas, Muzeum hlavního města Prahy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.