24.04.2017 11:05


Aktualita: Na náměstí Svobody lidem zdarma vyšetří znaménka

Autor: Michael Malík | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Bezplatné vyšetření znamének mohou podstoupit zájemci dnes od deseti do osmnácti hodin ve Stanu proti melanomu na náměstí Svobody. Jde již o šestý ročník akce v Brně a o jedenáctý celorepublikově. Kromě Brna si mohli lidé zkontrolovat znaménka minulý týden v Praze a mohou ještě zítra v Ostravě.

Stan proti melanomu je na náměstí Svobody otevřen do dnešní osmnácté hodiny. FOTO: Michael Malík.
Brno
– Vyšetřit znaménka si již pošesté mohou lidé při akci Stan proti melanomu na náměstí Svobody. Stan je dnes veřejnosti přístupný od deseti do osmnácti hodin. Heslo pro letošní ročník události je Sportujeme celá rodina, sportujeme venku a snaží se upozornit na nutnost ochrany před ultrafialovým zářením při pobytu venku nebo při sportu. Hlavním organizátorem je Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

V loňském roce Stan proti melanomu po celé republice navštívilo přes čtyři tisíce lidí. „Evropské statistiky ukazují, že nejrizikovější činností ke spálení kůže je jízda na kole a rekreační běh,“ vysvětluje výběr hesla letošního ročníku přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

Proces vyšetření znamének je jednoduchý. „Nejprve se prostým okem podíváme, jak mateřská znaménka vypadají. Do určité míry riziková zkontrolujeme dermatoskopem a potom určíme diagnózu. Dohromady zde dnes máme osm lékařů, z toho sedm z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a jednoho z Masarykova onkologického ústavu, se kterým na této akci spolupracujeme,“ dodává Arenberger.

Událost se setkává s přízní veřejnosti. „Nechat si zkontrolovat znaménka takhle rychle na náměstí a navíc zdarma je podle mě skvělé a myslím, že díky tomu se nechají zkontrolovat i lidé, kteří by jinak k doktorovi nešli,“ říká Brňan Adam Pavelka.

Akce začala minulý týden v Praze, kdy Stanproti melanomu navštívilo během dvou dní přes dva tisíce lidí a končit bude zítra v Ostravě. Celorepublikově jde již o jedenáctý ročník události.

Melanom je vzácný zhoubný nádor, který představuje až 65 procent příčin úmrtí na kožní choroby. Prevencí proti jeho vzniku je ochrana před slunečním zářením, nenadměrné opalování, nošení pokrývky hlavy či používání opalovacích krémů s ochrannými filtry.

Klíčová slova: melanom, prevence, stan

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.