12.04.2017 23:51


Aktualita: Padesát sedm hasičů soupeřilo v různých kategoriích o titul Hasič roku

Autor: Martina Ivanová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Anketu Hasič roku pořadatelé vyhlašují každoročně pro členy sborů z celé republiky. Letošní vítězové převzali své ceny ve středu 12. dubna v Praze. Diváci měli tentokrát poprvé možnost zhlédnout ceremoniál také online. Příležitost alespoň částečně být při oceňování výherců tak dostali i jejich blízcí, ne jen kolegové z řad hasičů.

Koho letos zvolili kolegové hasičem roku? Foto: Martina Ivanová

Praha – V šesti kategoriích byli v anketě Hasič roku vyhlášeni nejlepší jednotlivci, skupiny nebo výjezdy hasičů. Společně s osmým ročníkem ankety byli oceněni i hasiči, kteří uspěli v různých sportovních spoutěžích. Sport a hasiči patří dle ředitele hasičského záchranného sboru Drahoslava Ryby k sobě, a to nejen sporty určené výhradně pro hasiče, ale i ty, které si může zahrát každý, jako například stolní tenis.

Jako první si ocenění přišli vyzvednout takzvaní mistři hasičského sboru a noví držitelé putovního poháru. „Mistrovské tituly si výherci odnáší, protože každý rok vyhlašujeme mistrovství České republiky v různých sportech. Každoročně je to například mistrovství republiky v požárním sportu, ale minulý rok se konala i mistrovství v kopané nebo ve stolním tenise,“ osvětlila mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Když dostali své ceny vítězové mistrovství, přišel čas na předávání putovních pohárů. Jeden z nich, který si sportovci předávají v disciplíně požárního dvojboje, putoval k Jakubovi Pěknému. Ovšem pouze symbolicky. „Sportovec předal putovní pohár sám sobě, protože byl nejlepší vloni i letos, ale zase tak často se to nestává, je to spíše rarita letošního roku,“ komentovala Zaoralová. „Vítězství v poháru si velmi cením. Dvojboj je pro mě prestižní soutěž, protože závodník musí zvládnout běh na sto metrů i zdolat čtyřpatrovou věž. Zvítězil jsem sice několikrát, ale nikdy to nebylo jednoduché," řekl Pěkný. Dalším z vítězů byl například Lukáš Novák. Mistr světa TFA (zkratka pro Nejtvrdší hasič přežije - pozn. red.) z roku 2015, který ve jmenované disciplíně během slavnostního ceremoniálu také získal putovní pohár.

Poté přišel na řadu zlatý hřeb odpoledne. Hasiče roku kolegové volili v šesti kategoriích. Ryba společně s náměstkem ministra vnitra Jiřím Zmatlíkem vyhlásili nejlepší zásah, kolektiv, projekt, zaměstnance, velitele a hasiče roku. „Tyto kategorie se po dobu ankety nemění. Jediné, co ne vždy bývá vyhlašováno, je galerie osobností. To není ale kategorie v pravém slova smyslu, ale spíše uvedení do síně slávy,“ řekla Zaoralová. Letos ovšem do síně slávy nikdo nepřibude.

Ocenění za nejlepší zásah získali hasiči Moravskoslezského kraje, kteří zasahovali u požáru v bohumínské mořírně. Projektem roku zvolili hasiči kampaň s názvem Ty to zvládneš týmu z Karlovarského kraje. Jako nejlepší kolektiv byla vyhlášena jihomoravská lezecká skupina, která například zachraňuje lidi uvízlé v jeskyních. Cenu za nejlepšího civilního zaměstnance získala Markéta Zenklová z týmu pražských vyšetřovatelů požárů. „U nás vyšetřovatelů jde o kolektivní práci,“ řekla skromně Zenklová, když přebírala cenu. Nejlepším velitelem se stal Jan Všetečka z jižních Čech. Cenu hasič roku si odnesl pražský hasič Harald Eppert.

Všech padesát sedm účastníků navrhli a hodnotili sami hasiči. Každý kraj či speciální jednotka si zvolila jednoho nominanta, jehož prostřednictvím mohli v každé kategorii jmenovat zástupce ze svých řad. Celkem bylo nominantů sedmnáct. „A v každém kraji byl zase zvolen jeden hodnotitel, celkem jich bylo opět sedmnáct. Museli se pročíst všemi nominacemi a vybrat a určit pořadí třech nejlepších,“ doplnila Zaoralová. 

Klíčová slova: HZSČR, hasiči, Hasič roku

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.