06.04.2017 12:37


AKTUALITA: Stávka řidičů autobusových linek nejvýrazněji zasáhla jižní Moravu

Autor: Lenka Jebáčková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

I přes to, že ve středu večer vláda rozhodla o navýšení rozpočtu krajům pro zvýšení mezd řidičů autobusů až na 420 milionů korun, se čtvrteční stávka řidičů linkových autobusů koná. Situaci lze sledovat na mobilních aplikacích krajského integrovaného dopravního systému Poseidon nebo Iris, kde je možné zjistit odjezdy ze zastávek.

Autobus Irisbus Ares 15M ve Vyškově, Purkyňova ulice. Foto: Harold

Jihomoravský kraj – Původně celostátní stávka řidičů linkových autobusů nejvýrazněji zasáhla Jihomoravský a Olomoucky kraj, včetně České Lípy v Libereckém kraji. Řidiči protestují kvůli nízkým mzdám. Stávka se odehrává na výzvu Odborového svazu po celý čtvrtek 6. dubna

V Jihomoravském kraji nevyjelo přes šedesát linek. Jedná se převážně o meziměstské linkové autobusy mimo Brno, kde doprava není nijak omezena. Nejvíce postižené oblasti jsou Blanensko, Vyškovsko, Břeclavsko a Kyjovsko. „Kvůli stávce jsem zůstal raději celý den doma ze školy, abych nemusel řešit nějakou náhradní dopravu a otravovat se s tím,“ uvedl obyvatel Vyškova Vojtěch Bečvář. Školáci, ale i zaměstnanci, mohou zažádat o potvrzení týkající se nemožnosti dostavit se kvůli dopravě do škol či zaměstnání. Musejí o ně požádat na emailu info@kordis-jmk.cz, sdělit číslo linky a čas a obdrží jej elektronickou formou.

České dráhy a další autobusoví dopravci se v některých oblastech, jako je například Vyškov, na stávku připravili a posílili především vlaky směrem do Brna a z Brna. Zajištěno je i spojení Blanska s Jedovnicemi, Lipovcem a Studnicí. Dopravci dále navýšili autobusové linky okresních měst, které nemají vlakové nádraží. „Vzhledem k rozsahu stávky však nemůžeme zcela suplovat výpadek ve veřejné dopravě,“ uvedl ředitel společnosti KORDIS Jihomoravského kraje Jiří Horský.

Ve středu vláda schválila rozpočet 420 milionů korun pro kraje na platy řidičů autobusů. Uskutečnění stávky ale vládní rozhodnutí nijak neovlivnilo. „Od ranních hodin jednáme s předsedkyní Asociací krajů České republiky a s ministrem dopravy v reakci na pozitivní krok vlády. V praxi se jeví pro ministerstvo dopravy komplikované dostat tyto peníze až k řidičům. Fungující řešení, o kterém se s Asociací i ministerstvem dopravy bavíme, je poslat peníze do Státního fondu dopravní infrastruktury, účelově na opravy silnic 2. a 3. třídy, s tím dovětkem, že si kraje vyřeší platy řidičů autobusů,” uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy České republiky Jaroslav Hanák.

Protest řidičů má poukázat na nízké mzdy, které se nezlepšily ani po vládním nařízení stanovujícím vyšší platy od začátku roku. Minimální plat řidičů by měl být osmadevadesát korun za hodinu jízdy a osmaosmdesát korun za hodinu čekání. Přesto někteří řidiči dostali přidáno méně.

Klíčová slova: jihomoravský kraj, stávka, řidiči, autobusy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.