17.05.2016 11:13


Aktuálně: Brněnští zastupitelé schválili financování Senior busu

Autor: Kristýna Svrdlinová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnské zastupitelstvo v úterý jednomyslně přijalo návrh na financování služby Senior bus, která má pomoct důchodcům a zdravotně postiženým v cestování po městě. Od začátku června tak může bez problému seniorské taxi pomáhat potřebným s cestou k lékaři či na nákup. 

Elektromobil, který vozil cestující v zimě při testovacích jízdách, nahradí v běžném provozu auta na stlačený zemní plyn. Foto: Dopravní podnik města Brna

Brno – Brněnští zastupitelé v úterý sedmnáctého května odsouhlasili financování služby Senior bus, kterou se před měsícem rozhodli od léta uvést do provozu brněnští radní. Zdrojem peněz budou pro tento rok rezervy brněnského odboru sociální péče. Předpokládané roční náklady jsou čtyři a půl milionu korun, naproti tomu příjmy město odhaduje na sto padesát tisíc.

Pro financování Senior busu hlasovalo čtyřicet zastupitelů, nikdo nebyl proti, ani se nezdržel. Na hlasování přitom téměř nedošlo. Poté, co v pondělí odešli členové KDU-ČSL z Rady města, nebyli zpočátku zastupitelé příliš ochotní spolupracovat a nebylo ani jisté, zda schválí program zasedání. Když se jej podařilo těsnou většinou schválit díky hlasu jednoho z lidovců Daniela Rychnovského, hlasování o Senior busu bylo stále ohroženo. „Navrhuju, aby byly všechny body zahrnující rozdělování peněz, o kterých ještě nejednal finanční výbor, staženy z programu,“ navrhl zastupitel za ČSSD Roman Onderka. Zastupitelé však tento návrh zamítli. 

Senior bus začne fungovat prvního června a už od tohoto týdne je možné si jízdu domluvit. Takzvaného seniorského taxi můžou využít všichni Brňané starší sedmdesáti let a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P. Těmto lidem má služba pomoct při cestě k lékaři, na úřad, do obchodu a podobně.

Přepravu bude zajišťovat brněnský dopravní podnik. „Senior bus bude k dispozici pouze na území Brna. Lidé za službu zaplatí padesát korun s tím, že jedna doprovázející osoba může cestovat zdarma,“ okomentovala pravidla přepravy mluvčí brněnského dopravního podniku Barbora Lukšová.

Senior bus už mohli Brňané vyzkoušet na začátku loňského prosince v testovacích jízdách. Zájemců bylo hodně a služba se osvědčila, proto se vedení města rozhodlo dát projektu zelenou. Elektromobil, který vozil cestující v prosinci při testování, nahradí dopravní podnik v běžném provozu za ekonomicky výhodnější auta poháněná stlačeným zemním plynem. 

Klíčová slova: senior bus, zastupitelstvo, brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.