17.05.2017 20:32


Aktuálně: Další protest na náměstí Svobody. Lidí přišlo méně, ale vzkaz prezidentovi byl jasný

Autor: Adam Košir | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Protestní setkání lidí na náměstí Svobody proti prezidentu republiky Miloši Zemanovi začalo v šest hodin odpoledne. Hlavními body, na které se organizátoři zaměřili, byly porušování ústavy, odvolání ministra financí Andreje Babiše a snaha vynutit si u prezidenta jménem občanů České republiky omluvu za prodlužování vládní krize. 

Brňan v masce Miloše Zemana pobavil protestující. / Foto: Adam Košir

Brno - Více než tisícovka lidí začala po šesté hodině večerní protestovat na náměstí Svobody proti prezidentu Miloši Zemanovi, ministru financí a místopředsedovi vlády Andreji Babišovi a jeho politickému hnutí ANO. Hlavním bodem programu bylo údajné nedodržení článku 74 ústavy, který prezidentovi ukládá povinnost odvolat člena vlády po návrhu premiéra. Prezident však s obsahem ústavního článku polemizuje, a lidé tak dnes dali najevo svůj názor. Podobná setkání se konala také v jiných větších i menších českých městech, například v Praze na Václavském náměstí, v Liberci, Pardubicích či Olomouci.

Na setkání si protestující přinesli velké množství originálních transparentů, kterými dávali najevo svoji nespokojenost se současnou politickou a zejména vládní situací. Mezi nejzajímavější hesla patřil odkaz na sametovou revoluci „Babiše do koše“ nebo například „stydím se za svého prezidenta“. Jeden z demonstrujících Brňanů si dokonce nasadil masku Miloše Zemana a s hůlkou chodil mezi lidmi s nápisem „ústava je mi putna“.

Na improvizovaném pódiu se postupně vystřídali všichni, kteří k tématu chtěli něco říci. „Zvažovali jsme v diskuzi spolu s ostatními městy, jestli přijímat politiky, aby zde promluvili. Nakonec jsme se rozhodli, že chceme tato setkání pojmout pouze jako vyjádření občanů a politiky z toho vynechat,“ vysvětloval moderátor akce. Na pódiu také několikrát vystoupil strůjce brněnského setkání Jan Pobořil.

Protestující vyjádřili svůj názor slušně a moderátoři jasně formulovali svá stanoviska a názory. „Problémem není pan Babiš. Kdyby správně fungoval náš systém kontrol a pan prezident by neporušoval ústavu, krize mohla být dávno vyřešena,“ prohlásil k tleskajícímu davu jeden z vystupujících. Mezi protestujícími procházeli po celou dobu trvání akce organizátoři, kteří umožňovali podepsat petici pro zřízení speciální komise na vyšetřování společnosti Agrofert, která patří do vlastnictví Andreje Babiše a v současné době se potýká s nesrovnalostmi okolo nedaněných korunových dluhopisů.

Podobné setkání nespokojených občanů svolal organizátor akce Jan Pobořil i minulý týden. Účast byla několikanásobně vyšší, ale i na druhé setkání přišlo více než tisíc Brňanů. Celá akce byla reakcí na zdržováné odvolání ministra financí Andreje Babiše prezidentem Zemanem. Druhé setkání však bylo svoláno k příležitosti blížícího se návratu prezidenta z Číny, kde se mimo jiné setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Také Zemanova zmínka, kterou sám označil za bonmot, že novináře je třeba zlikvidovat, se stala předmětem kritiky protestujících. „Všichni ti zavraždění ruští novináři a bojovníci za lidská práva smíchem chrastí kostmi v hrobě,“ uzavřel jeden z protestujících na pódiu.

Klíčová slova: Proč? Proto!, demonstrace, protest, náměstí Svobody, prezident, Zeman, Babiš, Agrofert

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.