16.05.2017 21:53


Aktuálně: Hnutí budou protestovat proti Pouti smíření. Matěj Hollan jim k tomu pogratuloval

Autor: Eliška Koukalová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na zasedání brněnského zastupitelstva se chopila slova různorodá hnutí a souhlasně protestovala proti Pouti smíření. Promluvili zástupci extremistického sdružení Slušní lidé, kteří se neočekávaně shodli s předsedou Vlasteneckého sdružení antifašistů z opačné strany názorové škály. Zastupitelům donesl vlastní materiály jako podklad pro svůj projev. Brněnský primátor je označil za demagogický sborník, zároveň vysvětlil záměr Pouti smíření ze svého úhlu pohledu.

Audio

         
    Autor: Eliška Koukalová

Zastupitelé si vyslechli názory hnutí na Pouť smíření. Foto: Eliška Koukalová

Brno – Početná skupina extremistických členů hnutí Slušní lidé lemovala schody už před samotným začátkem jednání. Po vyslechnutí názoru předsedy antifašistického sdružení jinak opačně smýšlející Slušní lidí dokonce zatleskali. Netradičně spolu s nimi a dalšími jednotlivci přišli vyjádřit nesouhlas s připravovanou Poutí smíření, která připomíná odsun německy mluvících Brňanů poslední květnové neděle na konci druhé světové války. 

Předseda Vlasteneckého sdružení antifašistů oznámil protest proti sobotní Pouti smíření. Podle jeho slov není jasné, komu patří vyjádření lítosti. Narážel na přítomnost sdružení vysídlených Němců. Zároveň zastupitelům vytkl chybějící znalosti historie. „Je vidět, že vedení města zřejmě stále neví, co slibovali že si dostudují,“ sdělil předseda Jan Korbel a rozdal radním brožury.

Zástupce extremistického hnutí s názvem Slušní lidé vznesl dotaz na náměstka pro rozvoj města Martina Andera (SZ), zároveň oznámil, že se chystá spolu s ostatními proti Pouti také protestovat. Nesouhlasí s vynaložením peněz na akci, která vyvolává odpor nejen uvnitř jeho hnutí. „Kolik z veřejných peněz bude použito na Pouť smíření? Může mi pan Ander odpovědět, pokud to ví?“ zeptal se Michal Šmíd za bouřlivého potlesku svého hnutí.

Na jeho otázku však odpovídal náměstek primátora pro oblast sociálně kulturní Matěj Hollan (Žít Brno), který upozornil, že rozpočet pro Meeting Brno se nedotýká pravomocí dotázaného Andera. „Rozpočet akce dosahuje několika milionů korun. Peníze vynaložíme hlavně za ubytování více než stovky židovských rodin, které se mimo jiných aktivit zúčastní také Pouti smíření. Pokud tedy chcete protestovat proti návštěvě lidí, kteří v minulosti budovali naše město, tak vám k tomu gratuluji,“ komentoval Hollan.

Po vystoupení a dotazu dalších jednotlivců se vyjádřil také brněnský primátor Petr Vokřál (ANO), který celou věc shrnul a ukončil. Na dotaz, jestli se předchozích ročníků účastnil i příslušník landsmanšaftu (spolek sdružující vysídlené Němce, pozn. red.) odpověděl, že nezná jmenovité složení pochodu. Jeho odpověď se týkala také předchozí brožury, kterou si prolistoval. „Pochodu se zúčastní řada významných lidí, stejně jako v minulých letech. Pouť není oslavou sudetoněmeckého landsmanšaftu, ani vyvolání nové stavby na Moravském náměstí. Pochod je aktem smíření všech, kteří za druhé světové války na území města Brna žili společně,“ uzavřel Vokřál.  

Festival Meeting Brno připomíná události druhé světové války, vzpomíná také na poválečné oběti. Letošní ročník je znovu plánován na konec května, bude už druhým v řadě. Meeting Brno navazuje na projekt Rok smíření, který se uskutečnil před dvěma lety. Samotná Pouť smíření je v povědomí Brňanů od roku 2007. V minulých letech byla známá jako upomínkové pochody do Pohořelic.

Klíčová slova: zastupitelstvo, Meeting Brno, Pouť smíření

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.