28.10.2016 23:49


Aktuálně: Jiří Brady dostal dvě vyznamenání, žádné od prezidenta

Autor: Josef Karlík | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Výročí dne založení samostatného Československa přišly dnes večer na Staroměstské náměstí oslavit tisíce lidí. Kromě jiných zde vystoupil ministr kultury Daniel Herman, rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek nebo zlínský primátor Miroslav Adámek.

Praha – Dvě vyznamenání dostal dnes večer Jiří Brady, přeživší z koncentračního tábora v Osvětimi, a to na oslavách 98. výročí založení samostatného Československa na Staroměstském náměstí v Praze. První od rektora Univerzity Palackého Jaroslava Millera za přínos českému státu, druhé od primátora Zlína. „Toto vyznamenání od nás Jiří Brady dostal za pomoc při shánění prostředků pro rekonstrukci Baťovy vily,“ upřesnil Adámek.

Významné osobnosti chtěly akcí upozornit na chování prezidenta České republiky Miloše Zemana. Ten podle ministra kultury Daniela Hermana podmínil státní vyznamenání pro Hermanova strýce Jiřího Bradyho tím, že ministr zruší schůzku s dalajlámou. „Když jsem se o tom dozvěděl, nemohl jsem uvěřit, že by prezident byl schopen něčeho takového. Teď jsem rád, že jsem vyznamenání nedostal,“ řekl Jiří Brady. Prezident ale odmítl, že by takovou podmínku vyslovil.

I z tohoto důvodu byla obě vyznamenání Bradymu předána symbolicky v den, kdy na Hradě prezident uděluje státní vyznamenání. Proti vystoupení na Staroměstském náměstí se ohradili představitelé KSČM, kteří tuto akci označili za provokaci proti vlastní zemi. Podle nich akce útočí na samotné základy české státnosti.

Klíčová slova: státní vyznamenání, 28. říjen, Jiří Brady, Miloš Zeman

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.