19.05.2017 21:09


Aktuálně: Lidé se na Moravském náměstí sjednotili v rozmanitosti. Začal festival Meeting Brno

Autor: Eva Bartáková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Druhý ročník festivalu Meeting Brno oslavující rozmanitost zahájili organizátoři za podpory představitelů města. Hlavním symbolem se letos stal Meeting Point na Moravském náměstí, replika Německého domu strženého po Druhé světové válce. Ačkoliv se na úterním zasedání zastupitelstva objevilo i několik odpůrců akce, zahájení nikdo z nich nenarušil.

Zahájení festivalu Meeting se uskutečnilo na Moravském náměstí, kde vznikl Meeting point.

Brno - Téměř devatenáctimetrová konstrukce z lešenářských trubek umístěná na Moravském náměstí dnes hostila zahájení desetidenního festivalu Meeting Brno. Zájemci mohou v Brně navštívit šedesát různorodých akcí od Pouti smíření připomínající poválečné násilí na německy mluvících obyvatelích, přes hudební vystoupení v tramvajích šalina Music Tour, až po setkání s potomky židovských továrnických rodin Löw-Beer a Tugendhath.

Druhý ročník Meeting Brno nese heslo "Jednota v rozmanitosti". Připomíná oběti nacistického režimu i poválečné násilí, reaguje také na aktuální témata jako je migrace, populismus a radikalizace. "Naším záměrem je diskutovat o historii města, ale také o jeho současnosti a budoucnosti, které ostatně z historie vycházejí," uvedl projektový manažer festivalu Jaroslav Ostrčilík.

Symbolem a centrem dění festivalu se letos stala instalace Meeting point, kde se odehraje několik koncertů a své "Opráski sbrněnskí historje" tam vystaví tajemný autor komiksů jaz. Jedná se o repliku Neměckého domu, který sloužil jako kulturní centrum pro setkávání německy mluvících obyvatel a zanikl po Druhé světové válce. "Současná podoba místa je odrazem pohnuté historie a výsledkem snah vymýtit minulé epochy z veřejného prostoru. Ať se jedná o stržení sochy císaře Josefa II., Německého domu, pomníku Masaryka či sousoší Komunisté," doplnil Ostrčilík. Moravské náměstí zvolili organizátoři kvůli jeho historii a rekonstrukci chystané příští rok. "Chceme ukázat, že Brno bylo pestrým místem," dodal architekt Ondřej Chybík, který se na instalaci podílel s Michalem Krištofem.

Akci přišli podpořit brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) a jeho náměstek Matěj Hollan (Žít Brno). "Tato budova i fakt, že se organizátorům podařilo shromáždit více než sto potomků brněnských židovských rodin, je mimořádný počin," okomentoval Hollan.

Ne všichni však s festivalem souhlasí. Konstrukce na Moravském náměstí vadí předsedkyni brněnského Výboru národní kultury Marii Veselé, která vystoupila na úterním zasedání zastupitelstva. Proti festivalu se na zasedání vyslovilo také  Vlastenecké sdružení antifašistů. Jejich předsedovi Janu Korbelovi se nelíbila přítomnost lidí ze spolku sdružujícího vysídlené Němce. Jejich protest podpořili zástupci hnutí Slušní lidé. Nesouhlasí s využitím městských peněz na akci, která vyvolává rozpory (o tom redakce STISKu informovala ZDE). Zahájení na Moravském náměstí však odpůrci festivalu nijak nenarušili a žádné protesty se neuskutečnily. Jedinými narušiteli pořádku tak zůstaly děti, které si z konstrukce připomínající Německý dům udělaly prolézačku.

Projektový manager Meetingu Brno Ostrčilík nechápe, proč by se nemělo mluvit o Německém domu nebo o vyhnání Němců z Brna. Výtky Vlasteneckého sdružení antifašistů a hnutí Slušní lidé odmítá. "Považujeme názvy těchto organizací za zavádějící. Zamlčovat důležité kapitoly vlastní historie není vlastenecké a popírat zločiny není slušné. Jejich názor jim ovšem nebereme a přáli bychom si, aby se nás oni také nesnažili umlčet," řekl za organizátory Meetingu Brno Ostrčilík. Dodává, že akce se týkají i jiných kapitol historie Brna a většina festivalu se zabývá aktuálními tématy.

Festival potrvá do 28. května. Zakončí ho Pokládání kamenů zmizelých, které připomene lidi zavražděné za Druhé světové války. Konstrukci na Moravském náměstí budou Brňané potkávat do října, poté ji organizátoři rozeberou. "Důvodem, proč nezůstane na místě déle, je hlavně počasí," vysvětlil Ostrčilík. Instalace sestavená z kovových trubek nemá střechu a využívat ji v chladnější části roku by podle něj nebylo praktické.

Klíčová slova: Meeting Brno, Meeting Point, Moravské náměstí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.