17.05.2017 12:32


Aktuálně: Muž, který rozprodal kradené knihy z křtinské fary, půjde na dva a půl roku do vězení

Autor: Lenka Jebáčková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Krajský soud v Brně se dnes dopoledne začal zabývat odvoláním Martina Charamzy v případu ukradených knih z křtinské fary. Předsedkyně senátu zamítla odvolání Martina Charamzy, který požadoval úplné zrušení trestu, a udělila mu trest dvou a půl roku vězení s dozorem. 

Obžalovaný Martin Charamza před jednáním. / Foto: Lenka Jebáčková

Brno –
Šestačtyřicetiletý Martin Charamza půjde za překupování kradených knih z fary ve Křtinách na dva a půl roku do vězení s dozorem. Soud mu navíc udělil peněžitý trest ve výši čtyři sta tisíc korun. Krajský soud tak vyhověl odvolání státního zástupce, který požadoval původní podmíněný trest změnit na nepodmíněný.

Obžalovaný odkoupil v roce 2013 čtyřiadevadesát kradených knih z fary ve Křtinách od Jitky Reichenauerové za sto šedesát tisíc korun a dále je prodával. Jejich hodnota se ale pohybovala kolem dvou milionů korun. V září 2016 mu blanenský okresní soud udělil trest dvou a půl roku vězení podmíněně odložený na čtyři roky. Přitom mu hrozilo až šest let za mřížemi. Charamza však vinu popírá. Tvrdil, že o krádeži knih nic nevěděl a myslel si, že pocházejí z dědictví. Podle obžaloby ale ve dvou desítkách knih smazal vlastnické poznámky a inventarizační čísla. Charamza se proti rozsudku odvolal. Stejně tak se odvolal i státní zástupce, který v případě obžalovaného muže navrhoval nepodmíněný trest.

Podle obhájce obžalovaného soud nedokázal, kolik knih mělo být opatřeno signaturou. „Devatenácté a dvacáté století je poznamenané cirkulací knih. Seznam knih byl veden v roce 1827, poté až v roce 2014. To, že jsou knihy opravdu z křtinské fary, je pouhá polemika, chybí zde důkaz,“ uvedl obhájce Radek Svatoň.

Podle předsedkyně senátu Hany Kleinové je ale námitka nepřípustná, protože seznam tisků vytvořený brněnským biskupstvím se shodoval jak se seznamem uvedeným Jitkou Reichenauerovou, tak i částečně s výpovědí obžalovaného. „Obžalovaný je v oblasti vykupování starožitností a vzácných knih odborníkem. Navíc vykazuje znaky iniciátora, který ženu naváděl k dalším krádežím knih, proto trest nemůže být uložen jako podmíněný,“ zdůvodnila rozhodnutí Kleinová.

Obhájce obžalovaného Svatoň s rozsudkem nesouhlasí. „Soud nepřihlédl k žádné z našich výtek, které byly vzneseny obhajobou. Je to ale rozsudek pravomocný a je třeba jej respektovat. O dalších postupech a možném dovolání k Nejvyššímu soudu se budu radit s klientem,“ dodal Svatoň.

Jitka Reichenauerová, která po smrti místního faráře vyklízela faru, postupně ukradla dvě stě třicet vzácných knih za téměř tři miliony korun, které dále rozprodala. Policii se podařilo dohledat pouze sto třináct výtisků. Reichenauerové hrozilo až osm let vězení, okresní soud jí udělil dvou a půl letý trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na zkušební dobu čtyř let. Žena se proti rozsudku neodvolala, její trest je proto pravomocný. 

Klíčová slova: kriminalita, církev, knihy, krádež, aktualita, fara

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.