19.05.2016 12:51


Aktuálně: Novinář Kroupa neuspěl s ústavní stížností na policejní odposlechy

Autor: Martin Zíta | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ústavní soud ve čtvrtek dopoledne zamítl stížnost Janka Kroupy na policejní odposlechy svého telefonu. Policisté se podle jeho tvrzení snažili získat přístup k jeho zdroji informací, což Kroupa vnímal jako porušení základních práv na ochranu novinářského zdroje, soukromí a korespondence. Soud jeho stížnost označil jako předčasnou, navíc poukázal na nedostatečnou argumentaci.

Brno – Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost investigativního novináře Janka Kroupy, rozhodl tak dnes dopoledne v Brně. Kroupa v minulosti zjistil, že v roce 2011 policisté začali odposlouchávat jeho mobilní telefon, příčemž tento krok vnímal jako snahu získat přístup k jeho novinářskému zdroji o údajné korupci při armádní zakázce. Novinář se o odposlechu dozvěděl z neoficiálního zdroje. Minulý rok podal k Nejvyššímu soudu (NS) návrh na přezkoumání zákonnosti odposlechu.

Ústavní soud ČR. Foto: wikimedia.org

Kroupa také žádal NS o přeložení případu k ÚS. Soud odmítl, návrh na přezkoumání může totiž podat pouze osoba, kterou příslušné orgány po skončení procesu oficiálně informovaly. Postup označil Kroupa za formalistický.

Soudce Jan Musil hovořil o problematice takovéhoto zásahu do soukromí jak na úrovni zákonodárné, tak morální. Uvedl, že ač uznává práva na ochranu novinářského zdroje, soukromí nebo korespondence jako jedny ze základních, nejsou absolutní. V případě vyššího zájmu, kterým je například ochrana právního a demokratického státu, je možné je překročit. Nařizující soud však musí dbát na určení vhodné míry.

„Ústavní stížnost je za okolností případu předčasná a nedůvodná. Argumenty, které Janek Kroupa uvedl, nejsou natolik přesvědčivé, aby svědčily o neústavnosti postupu řízení,” sdělil Musil při obeznámení veřejnosti se zamítavým stanoviskem ÚS.

Janek Kroupa se ke slyšení nedostavil. Proti rozsudku se nemůže odvolat, v budoucnu, po skončení trestního řízení a vyrozumění o odposlechu, však může znovu využít možnost požádat NS o přezkoumání.

Klíčová slova: ústavní soud, janek kroupa, novinář, policejní odposlechy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.