09.05.2017 20:09


Aktuálně: Obyvatelé Masarykovy čtvrti dostanou hnědé popelnice

Autor: Eliška Koukalová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zkušební etapu projektu třídění bioodpadu odsouhlasila brněnská městská rada. Hnědé nádoby na kuchyňský a zahradní odpad dostanou od června lidé bydlící v Masarykově čtvrti. Podle výsledků pilotní fáze radní zhodnotí úspěšnost tohoto řešení, na jejímž základě stanoví časový plán pro zavedení popelnic do dalších částí města.

Ke stávajícím popelnicím přibudou k domům v Masarykové čtvrti i ty hnědé na bioodpad. Foto: Aleksandar Mijatovic / Shutterstock

Brno - Od červa se u domů v Masarykově čtvrti objeví kontejnery na tříděný bioodpad. Brněnští radní v úterý odsouhlasili začátek projektu, který ověří účelnost rozmístění těchto nádob na náklady města. Zkušební období bude trvat do jara příštího roku. Po celou dobu bude množství odpadu v jednotlivých popelnicích sledováno společností SAKO a brněnským Odborem pro životní prostředí. Vyhodnocení první etapy ukáže, zda bude město moci nabízet tuto službu jako běžnou součást systému nebo bude umožněna pouze případným zájemcům a za poplatek.

Podle údajů ostatních měst, například Olomouce, se přistavením nádob na kuchyňský a zahradní odpad snížilo množství zbytkového odpadu v černých popelnicích. Město je tedy vyváží ve čtrnáctidenních intervalech, což šetří řadu nákladů. Ve stejném intervalu by měly být vyváženy i hnědé nádoby. „Projekt zavádíme hlavně proto, abychom zjistili výši příjmů i výdajů. Ušetříme například také za zpracování odpadů ve spalovně,“ sdělil brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

Brňané měli o kontejnery na bioodpad zájem už dříve, o tom informovala redakce Stisku zde. „V lokalitě Masarykovy čtvrti je zhruba šest set padesát černých kontejnerů. Podle údajů z městské části Brno-střed v tuto chvíli o hnědé nádoby projevila zájem zhruba polovina domů,“ komentuje náměstek brněnského primátora pro životní prostředí Martin Ander (SZ).

Podle jeho slov je nejvýhodnější kompostování bioodpadu, což ale vyžaduje další náklady od občanů. Navíc ne všude je tato varianta možná. I tak ale brněnský magistrát umožňuje nákup dotovaného kompostéru za poloviční cenu. Této možnosti využila více než tisícovka domácností. V Brně je také rozmístěno sedmatřicet sběrných středisek s velkoobjemovými kontejnery na organický odpad. Lidé by tedy svůj odpad museli vozit sem, což podle Andera není dostatečně komfortním řešením. O kontejner na biologicky rozložitelný odpad jsem měla zájem již loni na podzim, kdy jsem volala na brněnský magistrát. Bylo mi řečeno, že pokud mám zahradu, měla bych si zřídit kompost. Naše zahrada není tak velká, ani nevytváříme velké množství odpadu. Proto takové řešení určitě uvítám,“ sdělila obyvatelka Masarykovy čtvrti Iva Lewczyszynová. 

Pokud budou výsledky projektu příznivé, rozhodne vedení města o způsobu a časovém rozpětí přistavování hnědých nádob v dalších městských částech. Systém bude přizpůsoben podle potřeb různých typů zástavby. V plánu je rozšíření do vilových a venkovských částí města, poté do domovních vnitrobloků a na sídliště. 

Klíčová slova: bioodpad, kontejnery, třídění odpadu,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.