17.05.2016 11:15


Aktuálně: Plavidla se spalovacím motorem letos návštěvníci na Brněnské přehradě neuvidí

Autor: Kristýna Nezhybová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brňané se nemusí bát, že by je v letošní sezóně na Brněnské přehradě ohrožovala plavidla se spalovacím motorem. Brněnští zastupitelé totiž dnes dopoledne schválili vyhlášku, která zakazuje provoz těmto plavidlům, a to o výkonu do deseti kilowatt. Návštěvníci tak na přehradě uvidí pouze lodě s elektromotory, které mají v Brně sedmdesát let dlouhou tradici. 

Brno – Malá plavidla se spalovacím motorem o výkonu do deseti kilowatt budou mít v letošní sezóně zakázáno vyplout na vodu Brněnské přehrady. Rozhodli o tom dnes dopoledne brněnští zastupitelé, když schválili vyhlášku o regulaci těchto plavidel. Ta na přehradu nebudou moci vyplout v období od 1. května do 30. září. Cílem této vyhlášky je vytvořit příznivé podmínky pro užívání vodní nádrže pro sportovce, návštěvníky a dopravce.

Brněnská přehrada. Foto: Wikipedia commons (Harold)

Provoz malých lodí se spalovacími motory povolilo Ministerstvo dopravy vyhláškou minulý rok v dubnu, když Brněnskou přehradu zahrnulo mezi povrchové vody, kde je plavba těchto plavidel povolena. Lidé proti tomuto rozhodnutí sepsali petici, kterou ale ministerstvo smetlo minulý rok ze stolu. Hlavní iniciátor petice Petr Jahoda se proto letos v květnu rozhodl vytvořit petici další.

„Vloni jsme získali kolem šesti tisíc podpisů, ale ministerstvo na svém stanovisku trvá, a proto jsme se rozhodli udělat druhou petici. Naším cílem je vybrat deset tisíc podpisů na papírových arších a sto až sto padesát tisíc elektronických podpisů,“ uvedl Jahoda. I když nebyla první petice úspěšná, posunula podle Jahody jednání dál. „Hlavně sjednotila postup města, povodí a lidí. Za petici se postavili i radní Jihomoravského kraje,“ doplnil Jahoda.

Před schválením vyhlášky zastupitelé debatovali hlavně o rozporu vyhlášky s vyšší právní normou. Tento názor zastávala členka zastupitelstva Naděžda Křemečková (ČSSD). Většina zastupitelů s ní ale nesouhlasila. „Nemyslím si, že je vyhláška v rozporu se zákonem. Bohužel jinak situaci kolem Brněnské přehrady zabezpečit nemůžeme, když se Ministerstvo dopravy staví k problému tímto způsobem,“ řekl člen zastupitelstva Matěj Hollan (Žít Brno).

Podobný názor měl i brněnský primátor Petr Vokřál (ANO 2011). „Ministerstvo dopravy dlouhodobě ignoruje názory brněnské samosprávy a samosprávy Jihomoravského kraje. Nám tak nezbývá nic jiného, než hledat jiné cesty, jakými náš záměr zrealizovat,“ uvedl.

Vyhláška schválená brněnským zastupitelstvem nabízí pouze provizorní řešení. Může se také stát, že ji Ministerstvo vnitra pozastaví k jejímu přezkoumání, následně může být vyhláška zrušena soudem. „U každé obecní vyhlášky je riziko, že se Ministerstvo vnitra rozhodne vyhlášku přezkoumat a navrhne ji ke zrušení, takže s tím musíme počítat,“ řekla členka zastupitelstva Jana Drápalová (SZ).

Brněnští zastupitelé ale v jednání s Ministerstvem dopravy budou pokračovat. „Požádali jsme opět o vyřazení Brněnské přehrady ze seznamu povrchových vod, kde je plavba lodí se spalovacími motory povolena, abychom do budoucna tento problém nemuseli řešit,“ uzavřel Vokřál. 

Zájemci, kteří budou chtít podepsat petici elektronicky, můžou tak učinit zde.

Klíčová slova: brněnská přehrada, brno, lodě

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Pavel Konopík | 19. 05. 2016, 16:17
Paní Nezhybová, již samotný nadpis článku je nesmyslný. Čluny se spalovacím motorem má a celý rok bude provozovat městská policie, státní policie, záchranná služba, trenéři sportovců - veslování , jachting, záchranný člun půjčovny elektroloděk..... Pokud by provoz motorových člunů ohrožoval sportovce, návštěvníky či dopravce jak píšete, tak právě proto máme na brněnské přehradě jak městskou policii, tak i státní policii, s příslušným počtem motorových člunů, kteří dosud plnili a plní svou funkci v rámci hesla "pomáhat a chránit". Proč přijímat další a další - povšechně omezující vyhlášky.