18.05.2016 20:21


Aktuálně: Proti cirkusům protestovali v Brně odpůrci týrání zvířat

Autor: Růžena Machálková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Odpůrci využívání a věznění živých tvorů pro lidské pobavení demonstrovali za cirkusy bez zvířat dnes v podvečer v Brně. V cirkusové manéži jsou dle aktivistů zvířata nucena chovat se nepřirozeně. Ale i mimo představení žijí v extrémně špatných podmínkách. Protest uspořádali členové brněnské organizace Kolektiv pro zvířata. Chtěli jím reagovat na přítomnost cirkusu Berousek v Brně, ten však již v době protestu v Brně nebyl.

Autor: Růžena Machálková

Brno – Ochránci zvířat se sešli k demonstraci dnes v podvečer na brněnském náměstí Svobody. Protestním průvodem vyjádřili nesouhlas s přítomností zvířecích cirkusů v Brně. Akci organizovali členové skupiny Kolektiv pro zvířata (KPZ). Protest se konal i navzdory tomu, že cirkus Berousek z brněnského Komárova kvůli nedostatku návštěvníků předčasně odjel již v neděli.

Na zneužívání zvířat v cirkusech upozornil jeden z členů brněnské organizace KPZ Jakub Maceja. „Cirkusová zvířata žijí v nedůstojných podmínkách. Prostory, ve kterých tráví většinu svého života, zdaleka neodpovídají svou velikostí jejich životnímu prostoru ve volné přírodě a neumožňují uspokojení jejich přirozených potřeb,“ uvedl v tiskové zprávě Maceja, který je zároveň spoluorganizátorem akce.

Motivem ke vzniku protestu s názvem Zvířata nejsou klauni bylo nedávné působení cirkusu Berousek v brněnském Komárově. Jeho provozovatelé se však rozhodli z Brna odjet již o týden dříve. Aktivisté i přesto protest uskutečnili. A to v centru města s cílem oslovit co největší množství lidí. Odpůrci cirkusů se zvířaty následně prošli brněnskými ulicemi, nabízeli letáky a informační materiály přibližující problematickou situaci. Upozornili také na mnohdy kruté metody, jimiž jsou zvířata donucována k artistickým výkonům.

Zvířata nejsou klauni

„Zástupci cirkusu Berousek prohlásili, že cirkusy se zvířaty jsou součástí naší kultury. Opravdu ale chceme nadřazovat kulturní dědictví nad zbytečné utrpení tvorů, které vzniká pouze kvůli zábavě? Potřebujeme zesměšňovat a týrat divoká zvířata, jejichž přirozené místo je v přírodě?“ zamýšlel se přímo na místě Maceja.

Různé formy zákazu využívání zvířat v cirkusech platí již ve více než třiceti státech světa. V zemích, jako je například Bulharsko, Čína, Finsko, Polsko, Rakousko nebo Singapur, se tak již lidé proti vystupování divokých zvířat v cirkusech postavili. Nově se o regulaci zvířecích cirkusů jedná i na Slovensku.

Dnešní demonstranti se však dočkali i kritických ohlasů. „Do cirkusů sice nechodím, ale nijak mi nevadí. Podobné demonstrace mi připadají tak trochu jako ztráta času, který by se dal využít lepšími způsoby,“ okomentoval průvod student Masarykovy univerzity Jan Středa.

Organizace Kolektiv pro zvířata vznikla v roce 2009. Její celoroční aktivity zahrnují veřejná promítání a petiční stánky, stejně jako organizace rozsáhlejších událostí. Zejména festivalu VeganFest a tematických demonstrací a happeningů.

Klíčová slova: cirkus, týrání zvířat, Kolektiv pro zvířata, KPZ, demonstrace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Puja sharma | 24. 05. 2016, 08:11
Local Packers and Movers Bangalore list, Cheap Packers Movers Bangalore Charges, Affordable Household Shifting Bangalore . http://Packers-and-Movers-Bangalore.in/
Puja sharma | 24. 05. 2016, 08:10
Your style is really unique compared to other folks I have read stuff from. Many thanks for posting when you've got the opportunity, Guess I will just bookmark this web site. http://packers-and-movers-bangalore.in/ Packers And Movers Bangalore are being preferred to fulfill today’s speedy needs, hence we are worth standing competing too many others in market.