19.04.2017 14:16


Aktuálně: Soud zahájil další z případů neoprávněné solární licence. Stavební souhlas s elektrárnou na Teplicku městský úřad nikdy nevydal

Autor: Tereza Hálová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Podvod se solární elektrárnou v Krupce na Teplicku. Takové skutečnosti čelí třiapadesátiletý Miloslav Machalouš, který měl dle obžaloby zajistit vydání falešného stavebního povolení pro Energetický regulační úřad. Hlavní líčení s obžalovaným začalo dnes dopoledne na Krajském soudu v Brně.

Obžalovaný Miloslav Machalouš v případu solární elektrárny v Krupce na Teplicku. / Autor: Tereza Hálová

Brno – Krajský soud v Brně dnes zahájil hlavní líčení v další kauze neoprávněné licence pro solární elektrárny. Třiapadestátiletý Miloslav Machalouš je obžalovaný z opatření dvou padělaných sdělení stavebního odboru ke správnímu řízení, na základě kterých udělil Energetický regulační úřad v prosinci roku 2010 licenci na výrobu elektřiny solární elektrárně společnosti APTPOWER v obci Krupky na Teplicku, a to na dobu pětadvaceti let. Neplatné dokumenty obsahovaly mimo jiné text, že „stavební úřad nebude již vydávat stavební povolení či jiné opatření a stavebník tak může na základě uvedeného písemného souhlasu zahájit stavbu.“

„(Machalouš) sdělení přeposlal, ačkoli věděl, že nebyla městským úřadem v Krupce nikdy vydána, a takto činil s vědomím, že uvádí Energetickému regulačnímu úřadu neexistující skutečnosti a vytváří nepravdivý skutkový základ pro jeho rozhodnutí, tedy založit společnosti APTPOWER neoprávněný nárok na garantovanou kupní cenu elektřiny z fotovoltaických zdrojů, a to na dobu patnácti let od zavedení do provozu s maximem na dvacet let,“ uvedl státní zástupce v žalobě, které obžalovaný čelí od konce sprna roku 2015.  

Machalouš, který přiznává, že územní povolení zajišťoval, vinu popírá. „Podařilo se mi zajistit souhlas k výstavbě elektrárny. Manuálně jsem se na stavbě nepodílel, mým úkolem byly administrativní práce, které spočívaly v zajištění místa pro elektrárnu a následně jeho napojení na síť dle smlouvy s investorem. Žádnou další činnost jsem nevyvíjel,“ řekl s odmítnutím, že by se na licenčním řízení jakkoli podílel. Kdo vyrobil obě sdělení, která nevznikla na městském úřadu v Krupce, údajně netuší.

Podle slov státního zástupce byla v rozmezí let 2011 až 2015 způsobena více než sto padesáti milionová škoda hned třem firmám, přičemž za odbobí od roku 2015 do konce roku 2030 by byla způsobena další škoda ve výši 480 milionů korun.

Podvody kolem solárních elektráren přitom nejsou ojedinělé. Za neoprávněnou licenci byla například v minulém roce nepravomocně odsouzena předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

Klíčová slova: solární elektrárna, fve, fotovoltaika, podvod, hlavní líčení, licence, Krupka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.