20.04.2017 21:39


Aktuálně: Studenti čtyř brněnských univerzit společně uklidili odkaliště Hády

Autor: Lenka Látalová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Uklidit a zvelebit odkaliště Hády se dnes vydala téměř stovka studentů ze čtyř různých univerzit na Studentské odpadkobraní. Akce se zúčastnili jak zástupci Masarykovy univerzity, tak studenti z Vysokého učení technického, Mendelovy i veterinární univerzity. Úklidem to ale v brněnských Vinohradech, kde se Hády nachází, nekončí. Dalším plánem je z odkaliště vytvořit park pro sport a rekreaci.

Studenti ze čtyř univerzit se připravují na úklid. (Autor: Lenka Látalová)

Brno – Plechovky, plasty a nedopalky od cigaret už Brňané v odkališti Hády nenajdou. Studenti si odpoledne vzali pytle, navlékli rukavice a vydali se sbírat odpadky. „Studentské odpadkobraní pořádáme druhým rokem, loni však univerzity uklízely spíš jednotlivě. Tentokrát chceme společnými silami čtyř škol obnovit přírodní krásy odkaliště,“ vysvětloval Michal Hořínek ze spolku Studentské Brno, který za akcí stojí. Studenti v této lokalitě uklízeli poprvé.

Účastníci se museli na úklid předem zaregistrovat. Kapacita akce byla omezená, sbírat odpadky mohlo sto zájemců. Minulý rok na odpadkobraní přišlo zhruba sedmdesát studentů z třech vysokých škol. Tento rok se navíc přidala Veterinární a farmaceutická univerzita Brno. „Líbí se mi nápad sdružení lidí z více škol. Kdyby se ještě přidala Univerzita obrany, bylo by to kompletní,“ sdělila studentka Johana Bojanovská. Jelikož odpadkobraní spadá pod akci Ukliďme Česko – Ukliďme Svět, registrovaní studenti se mohou přihlásit i na další podobné úklidy.

Studentské Brno chce z nevyužívaného odkaliště vytvořit místo pro sport a rekreaci. Park bude sloužit více než padesáti tisícům Brňanů. Spolek vyhlásil architektonicko-krajinářskou soutěž, kde studenti sami navrhnou, jak by měl park vypadat. „Studenti mohou posílat návrhy od konce února. Rádi bychom obdrželi alespoň deset nápadů,“ řekl Hořínek. Tři nejlepší návrhy budou oceněny. Studenti však při tvorbě plánu nemohou významně zasahovat do krajiny, ani v lokalitě vymýšlet stavby či jezírka.

Společný úklid začal po patnácté hodině, večer pokračoval posezením u táboráku. Na akci se přišli podívat i kandidáti na krále Majálesu. „Jsme kamarádi, rivalita mezi námi není. Na odpadkobraní bych přišel, i kdybych se nechtěl stát králem. Akce není o zviditelnění, ale spíš o prospěšné činnosti,“ uvedl kandidát za Masarykovu univerzitu Jan Caesar.

Klíčová slova: Studentské Brno, studentské odpadkobraní, úklid, odpadky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.