11.04.2017 22:14


Aktuálně: Zvuky v marakkéšských a brněnských ulicích se moc neliší, říká autorka výstavy Sounds of Marroco

Autor: Klára Čeperová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Při stáži v marocké Marrakéši vytvořila ve svém volném čase Eva Macková audio-vizuální výstavu nazvanou Sounds of Marroco. Návštěvníkům tak otevírá svět klikatých uliček, horkého slunce a šumícího moře, do kterého se mohou přenést díky fotografiím a zvukovým nahrávkám. Akce se ale věnuje i myšlence udržitelného zemědělství. Výstava o Maroku zakomponovaná do festivalu Bonjour Brno zastupuje frankofonní kulturu severní Afriky.

Návštěvníci vernisáže Sounds of Marocco si mohly nasadit sluchátka a zaposlouchat se do zvuků marockých ulic. Autor: Klára Čeperová

Brno- Rozhovory, ale i nahrávky ruchů, které vystihují ulice Maroka. Ty jsou tématem výstavy Sounds of Marocco, jejíž vernisáž dnes přilákala frankofonní milovníky umění do prostor Francouzské aliance na Moravském náměstí. „Výstava je jedinečná tím, že propojuje zvukové vjemy s fotografiemi míst. Je to velmi neotřelý nápad,“ shrnul obsah vernisáže honorární konzul Marockého království Milan Vašíček.

Autorka výstavy Eva Macková pořizovala nahrávky okolí například na tržnicích, plážích nebo v tramvajích. „Výstavou bych chtěla lidem ukázat, že okolní ruchy mohou krásně doplňovat celkovou atmosféru. Zvuky, které jsem slyšela v ulicích Marrakéše, se od těch brněnských tolik neliší,“ vysvětluje svou motivaci k vytvoření výstavy Macková. Audiovizuální střípky jsou totiž jen vedlejším produktem autorčiny podzimní stáže v Maroku. S neziskovou organizací INEX se věnovala udržitelnosti rozvoje zemědělství v severoafrické zemi. Proto do projektu zakomponovala pět rozhovorů inspirovaných touto problematikou.

Kurátorskou práci na výstavě odvedla ředitelka festivalu Bonjour Brno Aude Martin. „Pomohla jsem s konceptem výstavy, která teď zastupuje frankofonní kulturu ze severní Afriky,“ vysvětlila Martin.  Díky ní je výstava Sounds of Marocco zařezená do třiadvacátého ročníku festivalu Bonjour Brno, který prezentuje francouzskou a frankofonní kulturu formou divadelních představení, koncertů nebo gurmánským festivalů. 

Klíčová slova: Maroko, Bonjour Brno, festival, vernisáž, výstava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.