04.04.2017 18:11


Amalgámovým zubním výplním odzvonilo. Lidé si u zubaře nejspíš připlatí

Autor: Pavlína Černá | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Členové Evropského parlamentu schválili návrh o omezení používání rtuti. Lidí se to dotkne hlavně v užívání zubních amalgámových výplní. Nařízení o omezeném užívání začne platit od července příštího roku a bude se týkat dětí do šestnácti let a těhotných či kojících matek. Za jiné výplně si pravděpodobně připlatí. 

Od příštího roku se amalgámové výplně ruší. Omezení se dotkne těhotných žen a dětí do 16 let

Brno – Zástupci členských zemí v Evropském parlamentu schválili v půlce března předpisy o užívání rtuti. Jejich součástí je cíl omezit a následně úplně zakázat používání míchaných amalgámových zubních výplní. Od července 2018 se omezení bude vztahovat na děti do šestnácti let a těhotné či kojící matky. Míchaná amalgámová výplň je jediná, kterou hradí pojišťovny, za bílé výplně neplatí jen děti do osmnácti let. Kapslový amalgám, který se bude moci nadále používat, pojišťovny nehradí taktéž.

Podle ustanovení dohody členské státy musí vypracovat plány, jak snížit využití amalgámu obecně. Ideálně tak, aby se do roku 2020 přestal používat úplně. „Zatím nemáme ověřený překlad toho, co se schválilo. Na přesném znění v češtině bude hodně záležet,“ řekl prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Podle něj se ale počet zhotovených amalgámových výplní každý rok snižuje a dopady na životní prostředí jsou v České republice v podstatě eliminovány, takže k tak radikálnímu kroku nebyl důvod. Problém vidí právě v hrazení výplně pojišťovnami. „Chudým zemím, včetně České republiky, které slibují každému bezplatnou výplň, budou chybět,“ dodává.

Budoucí postup pojišťoven v této oblasti je zatím nejasný. „Zrušení amalgámu mi nevadí, pokud pojišťovny nabídnou alternativní variantu, za kterou také nebudu muset připlácet,“ řekl student Tomáš Edl. Zatímco míchaný amalgám stojí do pětiset korun a hradí jej pojišťovna, kapslový amalgám a bílé plomby se cenově vyšplhají až k tisíci korunám.

Zubaři s amalgámem pracují desítky let a někteří ho dokonce preferují. „Podle mě omezení nemá smysl, tento druh výplně se používá dlouho a funguje dobře,“ vyjádřila se zubařka Hana Jandová. Výhodou při jejich používání je i trvanlivost při zachování nízké ceny. „S amalgámem jsem moc spokojená, dobře se mi s ním pracuje,“ uvedla zubařka Natalia Naboichenko, která dříve pracovala na Ukrajině, kde se amalgám nepoužíval. Také dodala, že si pacienti nebudou chtít připlácet za výplně. Podle Šmuclera si lidé budou hledat cesty, jak se nákladnějším výplním vyhnout. „V praxi to často bude znamenat, že se těhotné matce ošetří kaz prozatímně a po porodu si nechá udělat amalgámovou výplň,“ řekl.

Amalgám je slitinou rtuti a dalších kovů jako je měď, stříbro nebo cín. Ve stomatologii se jako výplň používá již přes sto padesát let. Přestože obsažené kovy jsou pro člověka toxické, dopad na zdraví v tomto množství je minimální. Zubaři používají dva typy amalgámu - míchaný a kapslový. Míchaný si připravují sami v ordinacích a jeho rizika a nešetrnost k životnímu prostředí jsou nejvyšší. Kapslový přichází už v přesně odměřeném množství a jeho používání se zákaz prozatím netýká.

Zatímco míchaný amalgám stojí kolem 250 korun a hradí ho pojišťovna, kapslový amalgám a bílé výplně se cenově vyšplhají až k tisíci korunám. 

Klíčová slova: amalgám, zubaři, stomatologie

Fotogalerie

  • Amalgam.m4a
    Popis: zubařka Natalia Naboichenko se vyjadřuje k práci s amalgámem
    Autor: Pavlína Černá

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.