04.03.2017 12:50


Anketa: Na vojnu by měli jít muži jen z vlastní vůle

Autor: Klára Stráská | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Základní vojenská služba byla na území České republiky povinná téměř sto čtyřicet let. Její zrušení schválili senátoři před víc než dvanácti lety. Aktuálně se o znovuzavedení zajímají například Realisté, Občanská demokratická aliance, z politiků pak Jiří Čunek nebo ministr obrany Martin Stropnický. Redaktorka deníku Stisk zjišťovala, co si o obnovení povinné vojenské služby myslí Brňané.

Brno - Názory na zvažované znovuzavedení základní vojenské služby se mezi lidmi velmi liší. Jedni jsou pro, jelikož se podle nich chlapci zocelí. Druzí vojenskou službu zásadně odmítají. Dle nich by se měl každý rozhodnout svobodně. Pro muže prý už základní vojenská služba nemá význam a ničemu by nepomohla. Spíše naopak. „Ne každý člověk by v dnešní době na vojnu fyzicky stačil," říká student Adam Lukůvka.

 

Zdeněk Libenský

Zdeněk Libenský, 79 let, důchodce, Brno

Armáda je důležitá. Základní povinná vojenská služba by se ale znovu zavádět neměla. Je nesmyslné, aby musel každý mladík chodit pár měsíců s puškou na zádech. Myslím si, že existuje hodně lidí, kteří se sami dobrovolně přihlásí.

 

 

 

 

 

 

 

Jitka Krebsová

Jitka Krebsová, 72 let, důchodkyně, Brno

Já bych povinnou vojnu zavedla. Minimálně na dva roky už jen kvůli tomu, jak se dnešní mládež chová. Pracovat nechtějí. Vraždí se. V armádě by je vojáci převychovali.

 

 

 

 

 

 

 

Adam Lukůvka

Adam Lukůvka, 21 let, student, Brno

Jako muž bych se toho obával. Naštěstí už na to mám vysoký věk. Podle mého názoru je dobře, že je vojenská služba dobrovolná a že se tam hlásí jen lidé, kteří o ni mají skutečný zájem. Ti budou plnit svou práci svědomitě. Navíc se obávám, že by to v dnešní době velké množství chlapců fyzicky ani duševně nezvládlo.

 

 

 

Alina Vystavělová

Alina Vystavělová, 40 let, mateřská dovolená, Brno

Stát by měl mít armádu profesionální. Znovuzavedení povinné základní služby by bylo, dle mého názoru, krokem zpět.

 

 

 

 

Jiří Ocelka

Jiří Ocelka, 73 let, stavař, Ostrava

Domnívám se, že by politici měli schválit jeden rozumný vládní zákon, který by vojenskou službu alespoň na rok předepsal. Každý muž by se měl zúčastnit výcviku. Já sám jsem vojnu absolvoval a myslím si, že by to mladíkům jen prospělo.

 

 

 

 

 

 

Klíčová slova: základní vojenská služba, armáda, anketa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.