02.03.2017 08:00


Anketa: Povinná maturita z matematiky nemá smysl

Autor: Radek Krajči | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Koncem února se vláda shodla na zavedení povinné maturity z matematiky. Na gymnáziích a lyceích bude od školního roku 2020/2021, na středních odborných školách pak o rok později. Změní se tím současný systém, kdy studenti musí povinně maturovat z češtiny a buď z matematiky, nebo z cizího jazyka.

Brno – Za čtyři roky začne platit na gymnáziích a vybraných lyceích nařízení vlády, které se týká zařazení matematiky mezi povinné maturitní předměty. Na přesném znění zákona se ale nemohou shodnout ani ve vládě. Vadí jim především nejednotnost zavedení nové podoby maturitní zkoušky na jednotlivých školách. Několik poslanců přímo odmítá možnost zavedení povinné maturity. Co si myslí lidé v Brně o znovuzavedení povinné maturity z matematiky? Odpovědi respondentů se v lecčem shodují.

Martin Kupčík

,,Zavedení povinné maturity z matematiky nepomůže žákům k lepším výsledkům ve škole,“ říká Martin Kupčík. Foto: Radek Krajči

 

Marta Drtinová, 68 let, důchodkyně, Blansko

V současné době je matematika většině lidí k ničemu. Mně osobně by matematika nevadila a myslím, že je jednododuchá a většina studentů by ji zvládla. Problém ovšem je, pokud danou látku učitel nedokáže vysvětlit, jelikož poté k ní student získá odpor a už se ji nechce učit.

 

Lukáš Memert, 24 let, student, Brno

Je potřeba, aby se studenti na středních školách vzdělávali v základních předmětech. Matematika je základ a studenti by ji stejně jako češtinu měli ovládat. Pokud budou ve svém pomaturitním životě potřebovat cizí jazyk, stále mají možnost si ho zvolit jako předmět volitelný.

 

Martin Kupčík, 47 let, pracovník v ambulantních službách, Vyškov

Povinná maturita z matematiky problémy školství v České republice nevyřeší. Žáci základních a středních škol se stále učí zbytečné věci, které jim v životě nijak nepomohou. Matematika pomůže jen některým z nich. Sám jsem si matematiku vybral při mé maturitní zkoušce, ale byl jsem jeden z mála, který v ní byl ve třídě dobrý.

 

Romana Lecianová, 31 let, obchodní manažerka, Brno

Naštěstí se to týká až současné generace, protože pro mě by to bylo hrozné. Osobně bych preferovala možnost výběru. Současné nastavení mi připadá dobré. Studenti si sami určí, co se jim v dalším studiu bude hodit, a nemusí dělat maturitu z něčeho, co jim nejde.

 

Radka Kolínová, 48 let, pracovnice v bance, Brno

Já jsem šla cíleně na školu, kde nebyla maturita z matematiky povinná. Dceři například matematika jde, ale proč zavádět něco povinně, když je teď možnost volby? Plánovaná změna je nesmysl, část studentů by z toho měla akorát noční můry.

Klíčová slova: anketa, povinná maturita, matematika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.