20.10.2016 21:07


Anketu Strom roku letos vyhrála Lípa na Lipce

Autor: Michaela Nárožná | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Členové Nadace Partnerství, kteří anketu Strom roku pořádají, letos přijali celkem padesát sedm návrhů. Z nich odborná porota vybrala dvanáct finalistů. Lidé mohli pro strom roku hlasovat od patnáctého června do desátého října. Této příležitosti využilo padesát čtyři tisíc lidí a anketu vyhrál strom Lípa na Lipce.

Lípa na Lipce. Foto: Lenka MitrengaBrno - Lípa na Lipce je stromem roku pro rok 2016. V anketě získal přes padesát pět tisíc hlasů. Výsledky pořadatelé oznámili dnes ve čtvrtek v brněnské Otevřené zahradě k příležitosti Dne stromů. Vítězný strom postupuje do mezinárodního kola ankety pod názvem Evropský strom roku. Navrhovatelé získali šek na jeho botanické ošetření. Na druhém místě skončil strom Břestovce ve Smetanových sadech a na třetím Dub na návsi v Borovanech. Vyhlášení ankety, kterou pořádají členové Nadace Partnerství, se účastnili navrhovatelé jednotlivých stromů a partneři ankety.

„Pořádali jsme anketu o nejkrásnější strom Chrudimska a tahle lípa vyhrála. Proto jsme ji nominovali do ankety Strom roku," vyjádřili se k prvnímu místu navrhovatelé lípy. Kromě postupu do evropského kola soutěže a šeku na ošetření získali i solární nabíječku.

Lípa na Lipce. Foto: Lenka Mitrenga

K druhému místu Břestovce ve Smetanových sadech se vyjádřila navrhovatelkaNa vyhlášení výsledků ankety Strom roku přišlo mnoho navrhovatelů. Foto: Michaela Nárožná Eva Fialová: „Máme z druhého místa radost. Naše město se v anketě opravdu semklo."

K akci se vyjádřila Martina Martínková z neziskové organizace ASEKOL, hlavního partnera ankety. „Cítím tady z celé atmosféry nadšení pro stromy a přírodu," nechala se slyšet. Právě vedení organizace poskytlo do soutěže solární nabíječku. „Mobilní můžeme být i v přírodě mezi stromy," okomentovala volbu ceny.Na vyhlášení výsledků ankety Strom roku
přišlo mnoho navrhovatelů. Foto: Michaela Nárožná

Vítězové byli ze své ceny nadšení. Foto: Michaela Nárožná

Letošní ročník byl, co se hlasování týče, úspěšný. "Oproti předchozím rokům hlasovalo více lidí a získali jsme tak i více hlasů. Původních návrhů na stromy do ankety bylo přibližně stejně jako minulé roky," zhodnotila patnácty ročník ankety Strom roku Adéla Mráčková z Nadace Partnerství. „Letos mohli lidé navíc hlasovat i tak, že odevzdali staré mobily na recyklaci. Za každý mobil získal strom dvacet hlasů," zmínila. Pořadatelé z Nadace vybrali kolem šesti tisíc mobilů. "Jsem zvědavá, jak to bude s anketou dál, hodně stromů se opakuje. Pokaždé nás ale něco překvapí," dodala.

Vítězové byli ze své ceny nadšení.
Foto: Michaela Nárožná

Anketa strom roku probíhá už od roku 2002, kdy byl úplně prvním vítězem strom Popovský jasan. Cílem ankety je pro pořadatelé připomenout význam starých stromů a poskytnout pomoc těm, kteří ji potřebují. Pomoct mohou díky výtěžku z ankety. Lidé mohli hlasovat od patnáctého června do desátého října tohoto roku. Hlasování se mohli zúčastnit pomocí dárcovské zprávy, hlasovacího archu, nebo tak, že odevzdali starý mobil na recyklaci.

Klíčová slova: strom roku, příroda, lípa na lipce, stromy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.