19.03.2017 07:55


Boj proti obezitě nebo zbytečné opatření? Pamlsková vyhláška i po měsících rozděluje společnost

Autor: Miroslav Hanus | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pamlsková vyhláška na školách platí od začátku letošního roku. Někteří ředitelé základních škol jsou nuceni kvůli této vyhlášce zavírat školní bufety. Jiní se zapojili do projektů zdravého stravování. Problémy také museli řešit ředitelé víceletých gymnázií, kam dochází jak žáci mladší, tak i starší patnácti let. Vyhláška i po několika měsících společnost stále rozděluje a v jejím hodnocení nejsou jednotní ani odborníci na výživu. 

Místo kávy si teď žáci na gymnázii v Uherském Hradišti můžou z automatu koupit jen zdravé pití. Foto: Miroslav Hanus

Praha - Takzvaná pamlsková vyhláška ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové platí od začátku letošního roku. Kvůli ní se ve školách můžou prodávat jen potraviny schválené ministerstvem školství.

Ze školních bufetů na základních školách zmizely například párky a cola. Nahradily je nejrůznější pomazánky a ovocné džusy. Se změnou a zmenšením sortimentu se nedokáží smířit někteří majitelé bufetů, a tak je raději zavírají. Jinde bufety zastoupily školní jídelny. Zaměstnanci školních jídelen se totiž nemusejí řídit pamlskovou vyhláškou a svačiny, které vyrobí, musí splňovat jen výživové normy.

V jiné situaci jsou ředitelé víceletých gymnázií. Školní bufety ve většině případů zůstávají otevřené jen pro žáky starší patnácti let. Jediným závažnějším problémem se tak staly automaty. Někteří ředitelé nechali do škol nainstalovat nové automaty, ve kterých si žáci mohou koupit pouze zdravé potraviny či pití. Jiní se rozhodli pro automaty na čipy, které vlastní pouze studenti, na něž se vyhláška nevztahuje.

Tato opatření však nezabrání tomu, aby si žáci nezdravé potraviny nakupovali v blízkých obchodech nebo aby jim je nekupovali starší žáci. Vyhlášku začali obcházet i studenti gymnázia v Uherském Hradišti, kde tři žáci třetího a čtvrtého ročníku založili alternativní bufet nazvaný Black Market. „Když i nám odvezli automat na kávu, rozhodli jsme se reagovat. Založili jsme facebookovou stránku, ptali jsme se lidí ve škole, co by chtěli, a každý den přicházelo více zákazníků,“ konstatoval jeden ze zakladatelů Black Marketu, student Vojtěch Štěrba.

Denně Black Market navštívilo okolo padesáti zákazníků. „Prodávali jsme párky v rohlíku s různými omáčkami, kávy, několik druhů čajů, žvýkačky, chipsy, ale také například banány či mandarinky,“ řekl Štěrba. Po více než měsíci museli studenti svou aktivitu ukončit, protože školní řád neumožňuje využívat elektřinu školy. Bez ní se neobešli, protože ve svém bufetu měli párkovač a kávovar. „Naši činnost ukončilo vedení školy. Vše bylo vyřešeno bezproblémově a v klidu. Celou dobu nám ředitel naší školy vycházel vstříc, ale věděli jsme, že jednou budeme muset skončit,“ dodal Štěrba.

Ředitel zdejšího gymnázia Zdeněk Botek jejich iniciativu podporoval. „Myslím si, že vyhláška nepomůže. Proto jsem rád, že si studenti našli vtipný způsob, jak na to upozornit,“ uvedl Botek. Ani ministryně Valachová neučinila kroky proti jejich projektu. „ Svědčí to o tom, že studentům není lhostejné, co se kolem nich děje a reagují na to po svém,“ uvedl náměstek ministryně Ivo Krýsa.

Podle Krýsy vyhláška podporuje zlepšení stravovacích návyků ve školách, i když na její hodnocení je brzo. „Důležité je, že už nedochází k protichůdným tvrzením. Dříve se žáci dozvídali informace o zdravém stravování v hodinách výchovy ke zdraví, ve škole si však zdravé potraviny a pití koupit nemohli,“ dodal náměstek. Podobně se k vyhlášce vyjadřuje i vedoucí tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví Ondřej Macura. „Je důležité, že se vyhláškou podařilo podpořit prostředí, které nepřispívá ke vzniku obezity. Nákup potravin mimo prostor školy je odpovědností rodiny a každého jedince,“ řekl Macura.

Ministryně Valachová se setkává s různorodými reakcemi, což dokládají i názory odborníků na výživu. „Výživa je jedním z faktorů vzniku obezity. Daleko závažnější je nedostatek pohybu a nárůst stresu dětí i dospívajících. Stres je způsoben především z rozvodů rodičů, z nedostatku kontaktů s vrstevníky nebo ze šikany. To, že děti nesnídají, že školní obědy jsou kaloricky i živinově nedostatečné, že řada dětí nenosí do školy svačiny a rodiče jim dávají kapesné na koupi svačiny kdekoli po cestě do školy, vyhláška určitě nevyřeší,“ okomentovala situaci předsedkyně Asociace zřizovatelů školních jídelen Kateřina Cajthamlová. Výživová poradkyně Ivana Bednářová Častvajová považuje vyhlášku za krok správným směrem. „Ze škol konečně zmizí nevhodné potraviny. Je to důležité, protože ve škole dítě pozře čtyřicet procent své denní potravy,“ dodala.

Podobný názor má i nutriční terapeutka Jana Králová. „Pokud mají kuchařky ve školních jídelnách vařit zdravě, proč by si pak děti v bufetu měly koupit nezdravé potraviny? Je to logické. Osvěta v této oblasti by ale měla začít především u rodičů. Pokud to v rodinách bude jinak, veškerá snaha bude zbytečná,“ shrnula situaci Králová. Na rozdíl od Králové nutriční poradkyně Monika Tělupilová věří, že žáci můžou inspirovat rodiče. „Když studentům ve škole zachutnají nové potraviny, tak můžou inspirovat rodiče k jejich nákupu domů. Nemyslím si, že by v dnešní době děti vysloveně narážely na neochotu rodičů zařadit do jídelníčku zdravější potraviny,“ řekla Tělupilová.

Podle Častvajové je výběr schválených potravin široký, což dokazuje projekt Zdravá kantýna, na kterém se podílí. „Dětem nabízíme tortilly, zeleninové mísy, mnoho druhů sladkého pečiva a pomazánek,“ dodala Častvajová, která potvrdila, že ředitelé škol mají o projekt zájem a dětem svačiny chutnají. Naopak Cajthamlová vítá petici ke zrušení vyhlášky, která jí připadá zbytečná. „Mělo jít spíše o doporučení než nařízení, které určuje, co se v bufetech smí prodávat a co ne. Vyhláška se zabývá jen složením, nikoliv pestrostí surovin, což je také důležité,“ sdělila. Cajthamlová upozorňuje i na to, že ministerstvo do vyhlášky nezapracovalo námitky odborníků.

S tímto názorem souhlasí Králová, která vyhlášku považuje za nedopracovanou. „Politici by měli vyhlášku doplnit o potraviny, které jsou zdravé, ale vzhledem k přísně nastaveným hodnotám soli, tuku a cukru nemohou být zakomponovány do sortimentu bufetů,“ řekla Králová. Podle Krýsy jsou však tyto hodnoty v pořádku a ministryně Valachová žádnou novelu vyhlášky aktuálně nepřipravuje. A to i přesto, že kvůli vyhlášce muselo být staženo čtyřicet procent produktů z vládního dotačního programu Mléko do škol.

Rozhovor s lékařkou o pamlskové vyhlášce a stravování dětí si lze přečíst zde

Klíčová slova: Pamlsková vyhláška, školní bufety, zdravé stravování, obezita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.