23.05.2017 13:58


Brňané diskutovali s potomky Tugendhatů a Löw-Beerů

Autor: Kristýna Kucharčíková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V sále brněnské Nové radnice se v pondělí 22. května setkali občané Brna se zástupci židovských rodin Tugendhatů a Löw-Beerů. Potomci významných rodin předválečného textilního průmyslu hovořili s účastníky akce o vztahu k brněnským vilám a životě v zahraničí, ale i o současné společenské situaci v Evropě. Diskuzní panel uspořádali organizátoři festivalu Meeting Brno.

Autor myšlenky setkání Mojmír Jeřábek představuje zástupce rodin. Foto: Kristýna Kucharčíková

Brno – Z celého světa zamířili do Brna potomci židovských rodin Tugendhatů, Löw-Beerů a Stiassných, vyhnaných před druhou světovou válkou do zahraničí. Pro dědice známých jmen předválečného textilního průmyslu připravili pořadatelé festivalu Meeting Brno velké rodinné setkání, jehož součástí byla kromě prohlídky Brna a známých vil také diskuze s občany Brna a návštěvníky festivalu. Se vzpomínkami i názory Ruth a Daniely Tugendhatových nebo Daniela Löw-Beera se přišly v pondělí 22. dubna seznámit stovky posluchačů.

V úvodu diskuze přednesli zástupci rodin Tugendhatů a Löw-Beerů svá prohlášení, v nichž hodnotili svůj vztah k Brnu, dětství prožité v zahraničí, ale i samotný pobyt v Brně, setkání s příslušníky ostatních vysídlených rodin nebo aktuální stav brněnských rodinných vil. „Brno a dům ve mně vyvolávají rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem ráda, že je objekt stále v dobrém stavu, že ho můžu znovu spatřit. Na druhou stranu už ale ten dům nepatří mým rodičům, není obydlený a v tomto smyslu už pro mě nežije,“ podotkla Ruth Guggenheim-Tugendhatová, která se aktuálně živí jako psychoanalytička v Curychu.

Její sestra Daniela Hammer-Tugendhatová pak ve svém příspěvku vyjádřila obavy z nálad, které vyvolal v posledních letech nárůst migrace a apelovala na hodnoty sounáležitosti a vstřícnosti. „Vidím nápadné strukturální podobnosti v tom, jak společnost reagovala před válkou a nyní. Procházíme krizí a lidé nehledají prapříčiny této krize v ekonomice nebo společenské situaci, ale v dalších lidech, které označují jako „ty druhé“. Je vedlejší, zda „těmi druhými“ máme na mysli Židy, muslimy nebo Romy. Ve chvíli, kdy někoho nálepkujeme jako „toho druhého“, ztrácíme svou lidskou podstatu,“ upozornila Hammer-Tugendhatová.

Daniel Löw-Beer, který ve Velké Británii sbírá příběhy své rodiny z celého světa, zase vzpomínal na otce, který mnohokrát ve vztahu k Československu hovořil o rychlém obratu jedné z nejliberálnějších společností Evropy třicátých let ve společnost xenofobní. Zřetelné vymezení všech rodinných zástupců vůči šíření nenávistných ideologií se dočkalo uznání publika. Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová v návaznosti na téma také zdůraznila potřebu předávat dalším generacím poznatky o válečné a předválečné zkušenosti Židů nejen v datech, ale rovněž prostřednictvím individuálních příběhů.

V diskuzi pak návštěvníky nejvíce zajímala právě uprchlická zkušenost, přijetí rodin v hostitelských zemích, aktuální život potomků nebo vnímání současného stavu brněnských rodinných domů.

Ve vztahu k vile Tugendhat vyjádřily obě sestry Tugendhatovy přání, aby se mohly větší měrou podílet na zachování podoby domu a směly například připomínkovat budoucí rekonstrukce. Tuto možnost jim závěrem setkání přislíbil náměstek primátora města Brna Matěj Hollan.

Klíčová slova: Löw-Beer,Tugendhat,diskuze,Meeting Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.