14.04.2017 08:49


Brňané mohou připomínkovat plán mobility

Autor: Pavlína Černá | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Do konce dubna mají Brňané možnost podílet se na přípravě Plánu udržitelné městské mobility. Radní zveřejnili návrh dokumentu, ke kterému se lidé mohou vyjadřovat prostřednictvím kampaně Brno pro lidi. Jen pár kliknutími dají najevo své preference v oblasti dopravy. Kampaň se zaměřuje na lepší ovzduší, bezpečnou jízdu na kole nebo zlepšení prostředí pro pěší chodce.

Plán mobility se zaměřuje i na chodce a pěší zóny v Brně. Foto: Pavlína Černá

Brno - Plán udržitelné městské mobility je dokument, jehož cílem je zlepšování života v Brně. Zaměřuje se na pohyb pěšky, na kole, ve veřejné dopravě nebo autem. Brněnští radní návrhovou část zveřejnili na stránkách, kde lidé mohou vývoj sledovat. „Cílem dokumentu je řešit významné dopravní tahy v podobě velkého městského okruhu, radiál (typ dopravního spojení z okraje do středu města) a obchvatů, ale také nabídnout lidem možnost se do práce dostat hromadnou dopravou, na kole, nebo dokonce pěšky,“ řekl náměstek pro oblast dopravy Matěj Hollan. Podle něj město musí dát lidem možnost si vybrat.

Každý se po městě pohybuje jinak a na tom závisí i jeho preference o budoucím plánu mobility. Pro pěší může být důležitá zeleň, která má kromě estetiky vliv i na ovzduší. „Při procházkách po Lužáneckém parku mám obavy, že v něm budou muset brzy veškeré stromy vykácet, většinou jsou už staré a nové se moc nesází. Litoval bych, kdyby stromů ubývalo,“ řekl student arboristiky Pavel Colledani. Jiní volí pro přepravu třeba kolo. "Po městě jezdím rád na kole, kličkovat mezi auty mi ale vadí. Uvítal bych víc prostoru pro cyklisty," poukázal na své preference student Marek Jungwirth. 

Zástupci organizací Nesehnutí, Brno na kole a iniciativy Dýchej! Brno ve spolupráci s dalšími odborníky vytvořili kampaň, která má do finální diskuze zapojit co nejvíc lidí. Jak napovídají jejich názvy, kampaň se zabývá zlepšením ovzduší, bezpečnou jízdou na kole a příjemným prostředím pro pěší. „Podle nás jsou to dnes nejproblematičtější oblasti spojené s dopravou v Brně,“ uvedla členka Nesehnutí Hana Chalupská.

Na webu je k dispozici aplikace, kde umístili několik svých připomínek k plánu mobility. „Požadujeme například zachování nádraží v centru, pravidelnou výsadbu stromů zejména do veřejných prostranství nebo vstřícné podmínky pro parkování sdílených vozidel,” řekl jeden z externích odborníků z koalice Nádraží v centru Radim Cenek. Několika kliknutími v aplikaci Brňané vyberou připomínky, které jim jsou nejblíž. Výsledky se odesílají na odbor dopravy.

Lidé budou mít možnost dozvědět se o kampani a plánu mobility více 20. dubna na Moravském náměstí. U infostánku mohou položit tvůrcům kampaně své otázky nebo si vyzkoušet jízdu na elektrokole. "Kromě aplikace máme nachystané letáky, akce pro veřejnost i videoklip," dodala Chalupská. 

Klíčová slova: plán mobility, Brno, Nesehnutí, Dýchej!Brno, Brno na kole

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.