03.03.2017 09:37


Brňané rozhodnou o 20 milionech z městského rozpočtu

Autor: Ondřej Kaloud | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Projekty, které mohou zlepšit život v Brně, budou letos poprvé v rukou obyvatel města. Zastupitelé uvolnili dvacet milionů na veřejně přínosné návrhy. Lidé mohou do konce května přihlašovat své nápady. V listopadu občané města v hlasování rozhodnou o vítězných projektech. Firmy najaté městem musí dokončit veškeré práce do konce příštího roku. 

Audio

    Tomáš Koláčný vysvětluje, kde se vzala myšlenka o participativním rozpočtu.
         
    Autor: Ondřej Kaloud

BrnoDáme na Vás. Takto se jmenuje nový projekt, který schválili brněnští zastupitelé. Lidé pomocí participativního rozpočtu rozhodnou o dvaceti milionech korun. Do konce května mohou zájemci navrhovat projekty, které podle jejich názoru zlepší život ve městě. Nápady mohou pomocí internetu nebo speciálního formuláře přihlásit i lidé, kteří v Brně nežijí, ale pouze studují nebo pracují. O vítězích budou v listopadu rozhodovat pouze občané města. Aby se o projektu mohlo hlasovat, musí získat dostatečnou podporu na webu nebo prostřednictvím podpisových archů. Mezi nejdůležitější pravidla, která je nutné splnit pro přijetí, patří maximální hranice dva miliony korun na jeden návrh a veřejný přínos návrhu.

Největší podporu na webu zatím získal nápad na vybudování nového dětského hřiště s kavárnou v Židenicích. „Není zde takové místo, kde by se mohly rodiny s dětmi potkávat na větším prostoru. Navrhované prostranství navíc nabízí jak hrací prvky pro děti, tak i možnost společného setkávání,“ vysvětlil svůj návrh Radek Hlaváček na webu participativního rozpočtu. Důležité je co nepřesněji promyslet, z jakých částí se bude projekt skládat a kolik stojí. Nemusí přitom být drahý. Mezi již schválenými projekty je i vyznačení rychlých pruhů pod hlavním nádražím, kde je odhadovaná cena dvacet šest tisíc korun. 

Představitelé města mohou návrhy korigovat. „Všechny projekty musí být proveditelné. Úředníci na magistrátu budou projekty posuzovat po technické i právní stránce a ověřovat jestli odpovídají náklady. S návrhy musí souhlasit také městské části,“ popsala koordinátorka Petra Klašková. Z městského rozpočtu uvolnili zastupitelé peníze i na propagaci. „Na celé uskutečnění včetně webových stránek nebo vizuálního návrhu kampaně jsme vyčlenili více než jeden a půl milionu korun. Zatím ale čerpáme méně a vypadá to, že ušetříme asi půl milionu,“ uvedl radní Tomáš Koláčný. 

S možnostmi jak se do projektu zapojit radili Tomáš Koláčný i koordinátorka projektu již v devíti městských částech. Spolu s nimi se akce vždy zúčastnili i zástupci příslušné městské části. „Velice se mi ten nápad líbí, protože vyzývá lidi k aktivitě. Zároveň jim to umožňuje setkat se se svými zastupiteli. A i kdyby projekt nevyšel, tak o sobě vědí a mohou pokračovat v spolupráci i dál. Takže myšlenka je fantastická,“ řekl na setkání v Líšni účastník debaty Jan Tesař. Poslední možnost prodiskutovat své nápady budou mít lidé v úterý 7. března. Setkání se uskuteční od půl šesté v Tuřanech.

Klíčová slova: Brno, participativní rozpočet

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.