18.05.2016 10:30


Brňané si připomenou prevenci proti úrazům a zásady první pomoci

Autor: Michaela Tvrdíková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Kampaň s názvem Brněnské dny bez úrazů bude informovat veřejnost o tom, jak předcházet úrazům nebo jak poskytnout první pomoc. Řadu tematických projektů a událostí mohou lidé v Brně navštívit od dnešního dne až do 5. června. Akce se koná pod záštitou aktivity Národních dnů bez úrazů, kterou každoročně vyhlašují představitelé Národní sítě zdravých měst v České republice. Zvláštní pozornost letos věnují organizátoři prevenci utonutí.

Brno – Pořadatelé kampaně s názvem Brněnské dny bez úrazů připravili pro veřejnost více než dvacet květnových a červnových akcí. Jejich prostřednictvím chtějí upozornit na problematiku úrazů. Návštěvníci se dozví, jak úrazům předcházet, ale i jak poskytnout zraněnému pomoc. Kampaň se vrací do Brna již po sedmnácté. Letošní ročník se mimo jiné zaměří i na prevenci utonutí.

Náplní setkání bude bezpečnost ve vodě, v dopravě i při sportech. Součástí programu je také kurz sebeobrany. Vstup je na všech místech zdarma. „Brněnské dny bez úrazů letos nabídnou praktický nácvik záchrany tonoucího i první pomoci jako takové. Všichni doufáme, že tyto vědomosti nebudeme muset využít. Bohužel se ukazuje, že mnozí z nás by si v kritické chvíli neuměli poradit. Jsem nesmírně rád, že naše kampaň nácvik těchto praktických dovedností lidem nabízí,“ řekl náměstek brněnského primátora Martin Ander.

Nácvik resuscitace (foto:wikimedia)

Skutečnost, že Češi nejsou na poskytnutí první pomoci příliš připraveni, dokazuje i průzkum společnosti Zentiva z minulého roku. „Z průzkumu vyplynulo, že 82 procent lidí má strach, že pomoc nezvládnou. A 63 procent dotazovaných také přiznalo obavy, že se od pacienta sami nakazí,“ přiblížil výsledky výzkumu ředitel komunikace v Zentivě Libor Kytýr.

Odstranit zábrany lidí při poskytování první pomoci se pokusí 2. června studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, kteří povedou seminář v Urban centru. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet například resuscitaci. Součástí však bude i trénink pomoci při dopravních nehodách.

Pozornost věnují organizátoři také seniorům, pro které je připraven seminář o první pomoci 30. května v prostorách městského úřadu v Řečkovicích. Dále mohou důchodci navštívit přednášky se zaměřením na nebezpečí internetu a riziko úrazů ve vyšším věku.

Samostatnou kapitolou je poskytování pomoci při tonutí. Na toto téma připravili lidé z realizačního týmu lekce sebezáchrany pro děti, které se konají od 25. do 28. května na Třídě Generála Píky a 28. května na Kozí horce. Součástí programu budou i soutěže pro děti a prohlídky prostor vodní záchranné služby.

Vodní záchranná služba Brno-město (foto: wikimedia)

Program začíná již dnes v Novém Lískovci v areálu Plachty, kde chtějí pořadatelé děti naučit zásadám pohybu na skalách. Seznam všech akcí najdete zde

Klíčová slova: bezpečnost, úrazy, prevence

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.