13.05.2017 11:00


Brněnské výstaviště zaplnila hospodářská zvířata. Lidé viděli i více než tunové býky

Autor: Ondřej Kaloud | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnské výstaviště od čtvrtka hostí Národní výstavu zvířat a veletrh Animal Tech. Návštěvníci si až do neděle mohou prohlédnout nejen užitková zvířata jako krávy a prasata, ale i nejnovější dojící zařízení. Na výstavišti je k vidění mimo jiné i výstava myslivosti a včelařství. 

Autor: Ondřej Kaloud

Brno - Jako na venkově nebo na ranči se cítí lidé, kteří zavítají od čtvrtka do neděle na brněnské výstaviště. V centru Brna slyší zvonky krav, ržání koní i mekot koz. K vidění jsou také různé druhy prasat nebo ovcí. Vystavovatelé přijeli do Brna při příležitosti veletrhu Animal Tech a Národní výstavy hospodářských zvířat.

Jeden celý pavilon je věnován nejrůznějším hospodářský zvířatům i dalším produktům spojených s živočišnou výrobou. „Máme tady dvě Charolské jalovice, pět kousků Simentálského skotu a plemenného býka. Chceme se zvířaty poté i soutěžit,“ popisuje Václav Chytka z firmy Agrofit. Zvířat, která se zúčastní soutěže, je tu mnohem více. Národní výstava se totiž koná jen jednou za dva roky. „Soutěží se o nejkrásnější krávu, býka i tele. Hodnotí se vzhled zvířete a ne užitkovost,“ vysvětluje bývalý odborný pracovník Svazu chovatelů masného skotu Petr Herman. Soutěžní býci pak často váží i více než tunu.

Kromě skotu jsou v pavilonu i další zvířata. „Líbí se mi hlavně různé druhy ovcí i koz. Bydlím ve městě, a proto jsou mi domácí zvířata vzácná,“ říká jedna z návštěvnic Eliška Dvořáková. Před pavilonem se projíždějí lidé na koních, někteří z nich předvádějí přihlížejícím komentovanou drezůru. Je krásné počasí a zajímavou podívanou sledují desítky návštěvníků. 

Lidé obdivují také nejnovější dojící zařízení. Pro odbornou veřejnost je to možnost, jak získat informace o nových trendech. Ostatní návštěvnící můžou zjistit, jak vůbec proces dojení vypadá. Prohlédnout si to mohou na televizních obrazovkách. Zajímavější je však model. Plastové krávě dojí přístroj vodu ze speciálních vemen a ukazuje tak názorně celý proces. „Důležité je, aby měla kráva dost prostoru, není pak tolik ve stresu,“ objasňuje jeden ze zástupců firmy. Atmosféru dokresluje hosteska rozdávající mléko. Jiná dojírna pak dokáže podle velikosti obsloužit 120 až 400 krav.

Na výstavišti se koná také výstava myslivosti, včelařství nebo veletrh Natur expo, který se věnuje problémům zadržování vody v krajině nebo čištění odpadních vod. Pro zájemce, kteří na tyto výstavy zavítají, mají pořadatelé připravené osvěžující čepované pivo i masné výrobky z vepřového a hovězího masa. Po sluncem vyhřátém výstavišti se tak prochází tisíce lidí s nejrůznějšími zájmy.

Klíčová slova: BVV, veletrh, hospodářská zvířata

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.