04.03.2017 19:44


Brněnský primátor a jihomoravský hejtman přivítali španělského velvyslance

Autor: Jiří Král | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Oficiální návštěva španělského velvyslance Pedra Calva-Sotela Ibáñeze-Martína se uskutečnila v brněnské vile Löw–Beer za účasti jihomoravského hejtmana Bohumila Šimka a brněnského primátora Petra Vokřála. Ibáñez-Martín přijel utvrdit česko-španělské vztahy a prohlédnout si  památky Jihomoravského kraje.

Brno - Španělský velvyslanec Pedro Calvo-Sotelo Ibáñez-Martín se ve čtvrtek 2. března 2017 setkal s primátorem Brna Petrem Vokřálem a jihomoravským hejtmanem Bohumilem Šimkem ve vile Löw–Beer. Hlavními důvody návštěvy byla podpora česko-španělských vztahů, ale také ukázka kulturních památek Jihomoravského kraje.

Po vzájemném pozdravu jednotlivých účastníků setkání kurátorka Veronika Lukešová krátce shrnula historii vily Löw-Beer přednáškou v hlavním sále. Následovala prohlídka prvního patra vily, kde účastnící nahlédli do bývalých osobních pokojů Löw–Beerů. Zde kurátorka vysvětlila původ a styl jednotlivých místností a jejich interiéru. Ve druhém patře mluvila technologických aspektech vily, jako například svodu dešťové vody. „Tyto, na svou dobu pokročilé technické mechanismy, nabízely obyvatelům vily na začátku 20. století poměrně slusné pohodlí“, dodala Lukešová.

Po prohlídce následovaly podpisy hejtmana, primátora a velvyslance do pamětní knihy a volné jednání účastníků. Mluvilo se například o možné spolupráci Jihomoravského kraje s provincií Bikaia v oblasti vinařského průmyslu, kterou s velvyslanem probíral hejtman Bohumil Šimek. Ta by znamenala spolupráci Svazu vinařů s Consejo de regulacion, která řeší regulace vinařského průmyslu ve Španělsku.

Dalším předmětem diskuse byla stávající spolupráce některých českých vysokých škol a Moravské zemské knihovny (MZK) se španělským velvyslanectvím a hlavním městem provincie Bilbae. Ukázkou spolupráce Moravské zemské knihovny se španělskou ambasádou je například otevření španělské části v MZK z října roku 2016.

„Vila Löw–Beer je pro podobné akce vhodná nejen kvůli svému uměleckému stylu, ale také kvůli své historii,“ řekl vedoucí provozu vily Karel Vetchý. Stavba je sice dnes majetkem Jihomoravského kraje, ale před druhou světovou válkou ji vlastnila židovská rodina Löw–Beerů. Roku 1940 byla vila zabavena gestapem. Mnoho členů rodiny Löw–Beerů válku nepřežilo.

Velvyslanec ocenil secesní styl vily i celou stavbu. Líbila se mu kombinace jednoduché vkusnosti a elegance. Nejedná se o jeho první podobnou cestu po krajích České republiky a dle jeho slov rozhodně ne o poslední. V říjnu 2016 se například v podobném duchu setkal s primátorem Ostravy. „Je mnoho českých měst, která jsem nenavštívil oficiálně, ale pouze z osobního zájmu. Rád bych navštívil zejména oblast Krkonoš kvůli tamější přírodě a běžkování, ke kterému nenabízí Španělsko mnoho příležitostí,“ komentoval návštěvu Ibáñez-Martín.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.