23.05.2017 21:39


Brno bude v soutěži kvetoucích sídel bojovat o zlato

Autor: Benedikt Vítek | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brno a Kostelní Lhota budou Česko reprezentovat v mezinárodní soutěži Entente Florale Europe. Porotci navštíví Brno v polovině července a budou hodnotit kvalitu života ve městě nebo třeba schopnost využít staré budovy. Pokud město splní kritéria, získá zlatou plaketu, kterou bude moci veřejně vystavit.   

 Jedno z míst, které porota navštíví, je park pod Špilberkem.

 

Brno - Brno se pokusí okouzlit mezinárodní porotu a dosáhnout na titul „Kvetoucího sídla 2017“. Ten může získat splněním hodnoticích kritérií, mezi které patří například zapojení veřejnosti do zušlechťování okolí, zlepšování kvality života ve městě nebo atraktivita pro turisty. „Vloni bylo Brno hostitelem, letos vyrážíme do boje o titul.  Jsem přesvědčen, že se v našem městě každý z nás stará o své okolí,“ uvedl brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

Porotci soutěže Entente Florale Europe přijedou v polovině července. Zástupci města budou mít sedm hodin na to, aby porotě ukázali to nejlepší z Brna. Zaměstnanci magistrátu proto navrhli trasu, po které návštěvu provedou. Ukážou jim například historické centrum a park pod Špilberkem. Tam bude pro porotce připravena prohlídka včelína nebo Střediska ekologické výchovy Hlídka. „Zapadáme do dvou kategorií, která bude komise hodnotit. Těmi jsou využití starých objektů k novým aktivitám a kvalita environmentálního vzdělávání. Porota se také bude moci podívat na činnosti dětského tábora,“ řekla vedoucí střediska Hlídka Alena Okrajková. Program zakončí večerní projížďka parníkem na přehradě.

Jestliže se Brnu povede získat dostatečný počet bodů, dostane s titulem také pamětní desku. „Město a vesnice, které splní kritéria, získá bronzovou, stříbrnou, nebo zlatou cenu. Ta má podobu plakety, jenž bude být umístěna na veřejném místě,“ uvedl János Prutkay, generální tajemník Evropské asociace pro zahradní krajinářskou tvorbu. Ta soutěž pořádá. „Ceny se udílí bez ohledu na výsledek jiných účastníků, všichni tedy mohou získat zlato,“ doplnil. Za Českou republiku se soutěže účastní také Kostelní Lhota.  

Brno k této příležitosti vyhlásilo fotografickou soutěž, jejímž cílem je zdokumentovat veřejnou zeleň ve městě, například předzahrádky a vyzdobené balkóny. Za první místo dostane výherce iPhone a vyhlídkovou plavbu po Brněnské přehradě.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.