31.10.2016 21:57


Brno-jih sloučí mateřské školky, ČSSD změnu odmítá

Autor: Patrik Kříž | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V městské části Brno-jih dojde ke sloučení šesti školek pod příspěvkovou organizaci Mateřská škola Skládanka. Změna bude platná od začátku nového roku. Ředitelky s tím nesouhlasí, protože by to například znamenalo snížení jejich platu. Změnu odmítli i sociální demokraté, podle kterých by tak mohlo dojít k personální čistce.

Brno - Z ředitelek mateřských škol v městské části Brno-jih se od nového roku stanou podle navrhovaného konceptu vedoucí učitelky či zástupkyně ředitelky. Výjimkou bude Zdeňka Králová, která vede školku v Hněvkovského ulici. Ta od ledna povede všech šest mateřinek. Většina ředitelek se změnou nesouhlasí. Obávají se zhoršení pracovních podmínek a také kvality vzdělávání. Starosta městské části Brno-jih Daniel Kypr (ANO) tvrdí opak: „Ředitelky si stěžovaly na administrativní vytížení. V jednotřídní školce dělá ředitelka stejnou administrativu, jakou by dělala ve školce čtyřtřídní. S jednotnou organizací se tak budou moci více věnovat dětem.“

Bývalý starosta Brna-jihu Josef Haluza (ČSSD) se obává, že vedení radnice by mohlo tuto situaci využít k personální čistce. „Současné ředitelky není tak jednoduché odvolat. Pokud ale budou na pozici učitelky, může je radnice nahradit poměrně jednoduchým způsobem,“ uvedl Haluza. S tím Kypr nesouhlasí: „Ředitelky budou ze své funkce odvolány, ale ve školkách nadále zůstanou například jako vedoucí učitelky. K jejich propuštění není důvod.“ Podle Kypra ředitelky se změnou nesouhlasí kvůli snížení platu. „Budoucí vedoucí učitelky budou mít hrubý plat odhadem o tři tisíce korun nižší,“ doplnil Kypr.

„Je to nelogické a odporuje to současným trendům v předškolním vzdělávání. V dnešní době si každá školka vytváří vlastní identitu svým zaměřením. Školky kladou důraz například na cizí jazyky, fyzickou zdatnost nebo rodinné prostředí. Plánovaná změna tuto rozmanitost potlačí,“ řekl Haluza. Naopak podle Kypra by nová jednotná organizace měla zajistit lepší koordinaci společných aktivit a zvýšit pestrost doprovodného programu či více zapojit děti do pohybových aktivit. „Zároveň předpokládáme celkovou úsporu zhruba půl milionu korun za rok,“ doplnil Kypr. Tak by mělo dojít i k větší transparentnosti administrativy a kvalitnějšímu využití dotací.

Ke sloučení mateřinek se vyjádřil i náměstek primátora Petr Hladík (KDU-ČSL): „Zaznamenal jsem obavy, jestli město podobný krok nezamýšlí udělat všude. Není tomu tak. Jedná se o změnu navrženou městskou částí Brno-jih, ale nejedná se o plošnou změnu.“ 

Klíčová slova: mateřské školy, Brno-jih, ANO, ČSSD, KDU-ČSL

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.