04.04.2017 12:33


Brno podpoří projekty na oslavu výročí let 1918 a 1968

Autor: Tomáš Sůsa | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Město Brno schválilo program, který podpoří projekty oslavující výročí sto let od založení Československa a padesáté výročí událostí z roku 1968. Finanční podporu dostanou od magistrátu nejrůznější kulturní projekty, aby „důstojným a umělecky zajímavým způsobem“ připomněly slavná výročí. Zájemci se mohou hlásit od 24. dubna do 26. května 2017. Oslavy se uskuteční příští rok. 

Brněnský magistrátBrno – Brněnští zastupitelé schválili „Dotační program na podporu projektů ke 100. výročí vzniku Československa a konce rakousko-uherské monarchie, a k 50. výročí srpnových událostí roku 1968.“ Úkolem takto obsáhle pojmenovaného programu je finanční pomoc při přípravě rozmanitých kulturních akcí spojených s těmito významnými dny. Žádosti o grant mohou podávat občané i firmy (kromě těch, jež vlastní nebo řídí Brno). 

Město si od programu slibuje bohatý kulturní příspěvek, který by významné události připomněl. „Výročí skýtá jedinečnou šanci posílit vnímání České republiky ve středoevropském prostoru nejen jako země s bohatým historickým, kulturním a průmyslovým dědictvím, ale také jako místo tolerance a zajímavých aktivit," řekl o programu náměstek primátora Matěj Hollan. 

Zájemci, kteří se v letošním dubnu nebo květnu přihlásí, mohou dát velký prostor své fantazii. Město totiž nespecifikuje, o jaké projekty má konkrétně zájem. „Může to být cokoliv od koncertu, přes divadlo až po vydání knížky, přiblížila kulturní manažerka Pavla Spurná a dodala, že očekávají řádově desítky žádostí. Odbor kultury, který program inicioval, by si podle Spurné představoval do budoucna i další akce, jež by se zabývaly významnými výročími či osobnostmi. „Nápadů je mnoho, záleží však hlavně na politicích. Ti musí vše schválit. V tomto případě uvolnili milion korun, vysvětlila Spurná.


Kdo se chce zúčastnit, musí splnit několik základních podmínek
Být právnická nebo fyzická osoba Přihlásit se mezi 24. 4. a 26. 5
Realizovat projekt nejdříve od 1. 7. 2017 a ukončit jej nejpozději 31. 12. 2018 Podat elektronickou a zároveň tištěnou žádost
Přijít se zajímavým nápadem jak oslavit tato významná výročí Předložit profesní životopis


Československo vzniklo 28. října 1918 jako jeden z nástupnických států Rakouska-Uherska. Srpen roku 1968 se do dějin zapsal jako pražské jaro. Po dlouhé době se uvolnily politické i společenské poměry. Naději na změnu však rychle ukončila invaze vojsk Varšavské smlouvy, tehdy prezentovaná jako „bratrská pomoc.

Klíčová slova: výročí, první republika, pražské jaro, okupace, Brno, dotace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.