27.03.2017 10:59


Brno poskytne příspěvek ekologickým spolkům

Autor: Lenka Látalová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství


Dotaci na ekologickou výchovu v Brně schválili zastupitelé města. Brňané se tak mohou i letos ekologicky vzdělávat, zasoutěžit si v kampani Do práce na kole, nebo využívat zrekonstruované stezky. Příspěvek je stejný jako minulý rok, dosahuje necelých dvou miliónů korun.

¨

Brno – Brněnští zastupitelé schválili začátkem měsíce rozpočet pro letošní rok. O příspěvek na podporu ekologických aktivit se ucházelo pětašedesát žadatelů. Poskytnuté dotace od města dohromady činí 1,8 miliónů korun. Celkový příspěvek na ekologickou výchovu je stejný jako minulý rok, suma peněz určená pro jednotlivé spolky se však liší.

Možnost podat žádost o dotaci využily kromě spolků i další organizace. Jedním z nich je Lipka, školské zařízení pro environmentální vzdělávání. Od města získalo sto třicet tisíc. „Obdrželi jsme peníze pro všechna čtyři brněnská pracoviště Lipky. Díky dotacím můžeme budovat naše přírodní zahrady, zlepšit zázemí pro rodiče, kteří čekají na své děti v době přírodovědných kroužků, a pořídit pomůcky pro ekologické výukové programy a kroužky,“ řekla mluvčí Lipky Kateřina Vítková. Pracovníci organizace využívají peníze od města také na provoz kroužků a akcí pro seniory a rodiny s dětmi. Například pořádají oslavu ke Dni Země. Opravují lesní naučné stezky, nově pro děti připravují také sportovní hřiště v lese.

Environmentální nadace Partnerství využije příspěvek na květnovou soutěž Do práce na kole. Cílem akce je přesvědčit co nejvíce lidí, aby jako dopravní prostředek po městě používali jízdní kolo a přispěli tak k čistšímu ovzduší. „Do práce na kole, kterou Brno dotací podpořilo, se jen loňský rok zapojilo tisíc osm set lidí. Letos cílíme na dva tisíce soutěžících a cítíme, že je o kampaň mezi zaměstnanci brněnských firem čím dál větší zájem,“ sdělil mluvčí Partnerství Martin Gillár. „Minulý rok jsem se s týmem soutěže zúčastnil, snažili jsme se co nejméně využívat trolejbusy a naopak co nejvíce jezdit celý měsíc do práce na kole. Je dobře, že se v Brně myslí i na okolní prostředí,“ doplnil Brňan Jan Lupač.

Zástupci spolků se shodují, že v Brně je o ekologii zájem. „Letos se na naše vzdělávací akce přihlásilo dvojnásobné množství zájemců, než je kapacita kurzu. V Brně je také velké množství neziskových organizací, environmentálně zaměřených fakult, kateder a výzkumných pracovišť,“ řekla Katarína Portešová z hnutí Duha. To využije dotace na vzdělávací aktivity především pro mladé, kteří by se rádi dozvěděli více o možnostech v oblasti ochrany životního prostředí. 

Klíčová slova: ekologie, Brno, Partnerství, Duha, Lipka, dotace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.