02.04.2017 17:18


Brno zahájilo turistickou sezónu novými trasami i koncertem

Autor: Ondřej Kaloud | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Turistická sezóna letos začala netradičně u nového informačního střediska na ulici Panenská. Na návštěvníky čekal hudební i kulinářský program. K zakoupení byl poprvé k dispozici speciální průvodce městem TO JE Brno. V neposlední řadě si lidé mohli projít zcela nové průvodcovské trasy. Návštěvníci prozkoumali také krásy města, které protíná tramvaj 4, nebo zjistili, co se kdy událo v centru.

Průvodce Jan Kruba. Foto: Ondřej Kaloud

Brno – Turistické informační centrum (TIC) zahájilo včera v Brně novou turistickou sezónu. Největším lákadlem se pro návštěvníky staly tři nové průvodcovské trasy městem. Připravili je samotní Brňané, kteří se chtěli podělit o zajímavé příběhy i místa. Všechny prohlídky byly již dopředu vyprodané.

Jedna z tras nese název Brněnské morytáty. Její průvodce Jan Kruba provedl zájemce centrem města, jež v minulosti zažilo nejednu vraždu. „Nápad jsem dostal, když jsme jednou večer s mojí ženou popíjeli víno. Prohlídku jsme plánovali spolu. Ona jako bývalá kastelánka hradu a knihovnice vyhledala všechny informace,“ popsal zrod procházky Kruba. 

Návštěvníci si mimo jiné poslechli pověst o bezhlavém rytíři, který každé poledne vyjíždí ze Staré radnice a hledá svou hlavu. Ulice Minoritská byla zase v minulosti svědkem šermířského souboje dvou šlechticů. Celkem si průvodce pro lidi připravil asi deset zajímavých příběhů a pověstí. „Prohlídka se nám líbila. Bylo to zajímavé i napínavé,“ řekla jedna z návštěvnic procházky Irena Nováková.

Další průvodcovské trasy pojmenovali autoři Brno Nr. 4 a Strach a hnus v Brně. První prohlídka kombinovala procházku a jízdu tramvají 4. K vidění byly například kostel v Obřanech nebo vila Makovského. Naopak druhá trasa ukázala zájemcům odvrácenou tvář města. Lidé se dozvěděli i to, kam se po setmění přesouvá prostituce.

Další program si letos pracovníci TIC připravili na jiném místě, než je zvykem. „Sezónu tentokrát zahajujeme na ulici Panenská u nového informačního centra TO JE Brno,“ uvedla mluvčí Adéla Nováková. Návštěvníci si od dvanácti hodin pochutnávali na špagetách, připravena byla i veganská verze. K pití si vybírali mezi pivem, vínem a limonádami.

Lidé si mohli poprvé koupit nového průvodce. „Je to kniha deseti autorských textů. Představuje Brno jako město, kde není zdaleka vše krásné. Snažíme se hledat krásu i v ne úplně příjemných místech, která jsou ale něčím zvláštní,“ popsala knihu ředitelka TIC Jana Janulíková. Publikace stojí osmdesát korun.

Zahájení sezóny doprovázely dva koncerty. První vystoupilo duo Emil a Jakub. Oba muzikanti hrají na netradiční nástroje. Místo bubnů používají hrnce nebo koše. Závěr akce obstarala Brněnská rock'n'rollová skupina Ňuňu.

Klíčová slova: Brno, TIC, turistická sezóna, zahájení, koncert

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.