08.05.2017 21:00


Brno židovské. Lidé na vyhlídce poznávají památky

Autor: Lenka Látalová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Komentované vyhlídkové jízdy se od první květnové neděle mohou zúčastnit zájemci o židovskou historii. Při tříhodinové prohlídce Brna navštíví synagogu, vilu Löw-Beer, seznámí se s osudem muže, který vymyslel dotykovou abecedu a poznají skrytý význam památníku holocaustu.

Průvodkyně vyprávěla o židovských památkách. (Foto:Lenka Látalová)

Brno - „Až dojedeme zpět na náměstí Svobody, dám vám úkol. Poprosím vás, abyste se šli podívat za morový sloup, kde je pamětní deska významného žida George Placzka,“ spustila na úvod průvodkyně Libuše Skořepová. Přednášela na první brněnské komentované vyhlídkové jízdě, která se zabývá židovskou tématikou. Turisté tak mají možnost poznat místa, která nejsou dostupná při pěší návštěvě historického centra. Prohlídka v neděli odstartovala na náměstí Svobody, kde se turisté hned ze začátku dozvěděli informace o Židovi, který se podílel na projektu Manhattan a byl svědkem prvního pokusného výbuchu atomové bomby.

Vyjížďka trvá bezmála tři hodiny. Dříve se mohli lidé dozvědět od průvodkyně o židovské historii pouze na procházce. „Pořádáme pěší tematické procházky zaměřené na židovské téma, jak v centru města, tak i na židovském hřbitovu. Napadlo nás tyto místa propojit a tak vznikla tato okružní trasa,“ řekla Věra Pěčínková z turistického informačního centra (TIC). Lidé se v autobusu dozvědí informace o kostelu sv. Máří Magdaleny, bývalé židovské bráně a o budově Židovské obce. Při cestě turisty čeká i pár zastávek, kde si mohou památky lépe prohlédnout. První výstupovou stanicí je synagoga, poté židovský hřbitov, vila Löw-Beer a památník holocaustu. 

Lidé z autobusu poprvé vystoupili u na pohled nenápadné synagogy. Přesto je to jediná zachovalá synagoga v Brně. „V této synagoze stále existuje židovský život. Oficiálně je tři sta členů registrováno na Židovské obci, po Brně však žije hodně lidí židovského původu. Do další činné synagogy by museli vyjet do Prahy, Bratislavy nebo Vídně,“ přednášela průvodkyně Skořepová. Synagoga Agudas achim je chráněná jako kulturní památka Česka. Turisté si z prohlídky odnesli znalosti o tom, jak vznikla a fungovala židovská modlitebna.

Na židovském hřbitově průvodkyně vymezila nejdelší zastávku. Turisté si mohli prohlédnout náhrobky u asi dvanácti tisíc hrobů. Hřbitov se stále používá a jsou zde pohřbeny významné osobnosti z moravské historie. „Prohlídku nemůžeme opustit dřív než vám ukážu tento hrob. Leží tu Heinrich Landesmann, známý pod pseudonymem Hieronymus Lorm. Měl smutný život, jako mladý se stal hluchoněmým,“ začala vyprávět průvodkyně. Jelikož nemohl komunikovat s rodinou ani s přáteli, vymyslel dotykovou Lormovu abecedu. Ta se stala známou po celém světě a stále se používá pro rychlou komunikaci.

Kratší zastávkou byla vila Löw-Beer. Patřila Alfredu Löw-Beerovi, židovskému velkoprůmyslníkovi a obchodníku s textilem. Vedle se nachází taktéž vila Tugendhat. Turisté si prošli zahradu patřící k vile a vyjeli na poslední zastávku. Výklad se tentokrát stáčel k památníku holocaustu. Vypadá jako černá kostka. Má hrany dlouhé 3,14 metru, což je zaokrouhlené nekonečné Ludolfovo číslo. „Symbolizuje nekonečnost lidského utrpení. Po památníku stéká voda, která smývá viny nejen Němců ale i naše, protože na útocích proti Židům se podíleli i čeští fašisté,“ dokončila průvodkyně svůj výklad.

Komentovaná prohlídka vyvolala u posluchačů zájem. „O židovskou tématiku jsem se dříve nezajímala, ale prohlídka ve mně vzbudila chuť k dalšímu poznávání. Ráda se dozvím i něco dalšího z historie,hodnotila výjižďku cestující Anna Nebolová. Lidé si mohou projet Brno židovské vždy první neděli v měsíci. Mohou se však zúčastnit i jiné prohlídky. „Vyhlídkové jízdy turistickým minibusem pořádáme už od roku 2010. Doposud jsme nabízeli okruh, který zahrnuje známé brněnské vily, nebo trasu k hradu Veveří a zpět,“ dodala Věra Pečínková.

Klíčová slova: Brno, židé, komentovaná prohlídka, TIC

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.