06.03.2017 11:56


Budoucí tatínci se mohou těšit na týdenní dovolenou

Autor: Jan Kočenda | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Otcové budou mít s velkou pravděpodobností od příštího roku nárok na placenou týdenní dovolenou. Pokud odvádějí nemocenské pojištění, dostanou sedmdesát procent své výplaty. Tolik dostávají i ženy, které jsou na mateřské dovolené. Cílem je umožnit tatínkům, aby se sžili s dítětem a podpořili maminku po návratu z porodnice.

Otcové by se díky dovolené mohli lépe zapojit do péče o dítě.

Praha – Otcové budou moci po narození svého dítěte zažádat o týdenní placenou dovolenou už od příštího roku. Rozhodli tak poslanci, kteří novelu zákona schválili. Nyní ji dostanou k posouzení senátoři, od kterých se očekává stejné rozhodnutí. Tato změna by měla přispět k posílení vazby mezi dítětem a jeho oběma rodiči v prvních týdnech života. Nástup na otcovskou dovolenou bude možný v šestinedělí. Předstírání nemoci nebo čerpání své dovolené už tak nebude třeba.

Zákonodárci si slibují větší zapojení tatínků do výchovy a péče o děti. To oceňuje Liga otevřených mužů, která muže motivuje a snaží se jim pomáhat. „Už dlouho usilujeme o podporu zejména otcovství a na otcovskou dovolenou se díváme jako na malý vstřícný krok parlamentu a vlády,“ sdělil člen Ligy otevřených mužů a garant tématu aktivního otcovství Lukáš Talpa.

Negativně se k dovolené staví Hospodářská komora, která s novelou nesouhlasí a upozorňuje na negativní dopady, které zasáhnou zaměstnavatele. Pro ty totiž z volna tatínků žádné hmotné výhody neplynou, ba naopak jim situaci ztíží. Při pohledu na návrhy změn, které se dotýkají zaměstnavatelů, je zavedení placené dovolené pro otce další komplikací pro zaměstnavatele," sdělil mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Mezi tyto návrhy změn patří obnovení výplaty nemocenské zaměstnavatelem v prvních třech dnech nemoci, zavedení povinného zdravotního volna, dlouhodobého pečovatelského volna či novelizace zákoníku práce.

Výsledky Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí ukázaly, že v České republice má o otcovskou dovolenou zájem jednaosmdesát procent lidí. Ve všech ostatních zemích Evropské unie kromě Kypru, Malty, Irska a Slovenska je už uzákoněná. Například v Itálii trvá jeden den, zatímco ve Francii mají tatínkové volno až dvacet osm týdnů. 

Klíčová slova: otcovská dovolená, tatínci, práce, volno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Mrs.Cecillia Duru Joseph | 06. 03. 2017, 18:43
Hello Dear My Good Friend, Permit me to inform you of my desire to introduce to you into this humanitarians work. I decided to do this after praying over the situation. You should please consider the transaction on its content and not the fact that you have not known me before. I need not dwell on how I came by your contact information because there are many such possibilities these days. I would like to introduce myself as Mrs.Cecillia Duru Joseph, of Republic of Benin, widow to Late Dr. Duru Joseph (formal Consular of the Benin Embassy in Madrid, Spain. I have been recently diagnosed of Cancer of the Pelvic. I am writing to you now from my sick bed here in the hospital. There is $8.5M (Eight Million Five Hundred Thousand united state dollars) my husband has in an account with the (BOA) BANK of which I am the next of kin. With my health condition and because my husband and I have no child, I decide to contact you so that I will pass the right of next of kin to you. I will send to you the document that covers the fund in the Bank which you will use to contact the bank and request for the re-transferring of the fund to your own bank account. This is on the condition that you will take only 30% of the fund for yourself, while you will use the remaining 70% to help the less privileges people in the society. This is in fulfillment of the last request of my late husband: that a substantial part of the fund be used to carter for the less privilege people, If this condition is acceptable to you, you should contact me immediately through my E-mail:(madamcecilliadu@outlook.com) , and through the hospital telephone number 229-98423429 Hospital Address: ST. JUDE HOSPITAL BENIN;153 bp EPP, Hlacome, Cotonou - Benin Republic, Contact person Doctor Jude Nicholas Please call the Doctor and ask him of Mrs.Cecillia Duru Joseph let the doctor to know that you want to speak with me on phone. Indicate to me your full names with your contact address so that i will have the trust to pass the right of next of kin to you. So as soon as i receive your full names with your full contact address i will proceed to send to you all the documents covering the fund, which you will send to the bank for the release of the fund to you. I cannot predict what will be my fate by the time the fund will be transferred into your account, but you should please ensure that the fund is used as i have described above. I look forward to your immediate response, Yours Sincerely, Mrs.Cecillia Duru Joseph