05.05.2017 16:31


Cena Czechitas Thesis Award 2017 má tři vítězky

Autor: Michaela Lebedíková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ocenění nejlepší dívčí bakalářské práce v oblasti IT získaly včera na galavečeru na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity tři dívky. Předáváním vyvrcholil třítýdenní mentoringový program. Cenu letos poprvé udělovala organizace Czechitas, která už několik let vzdělává české dívky v IT.

Audio

    Bára Bühnová popisuje smysl soutěže.
         
    Autor: Michaela Lebedíková

Brno – Předáním ceny Czechitas Thesis Award 2017 vyvrcholil včera v Kybernetickém polygonu Fakulty informatiky Masarykovy univerzity třítýdenní mentoringový program organizace Czechitas, která podporuje ženy v rozvoji IT dovedností. Porota se nakonec rozhodla místo jedné dívky ocenit rovnou tři.

Předání cen bylo v Kybernetickém polygonu, prostoru, kde se dělají simulace hackerských útoků. | FOTO: Michaela Lebedíková

Cílem soutěže bylo upozornit na nadané dívky zapálené do IT, ukázat jakým tématům se věnují a také jim pomoci jejich nápady uvést do reality. Autorkou myšlenky ceny Czechitas je Bára Bühnová, odborná asistentka na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity. „Vídáme spoustu cen o nejlepší diplomovou či bakalářskou práci, organizovanou ať už univerzitami nebo firmami, ale málokdy vidíme, že by se tam přihlašovaly dívky. A to je velká škoda, protože mnoho dívčích prací je opravdu skvělých,“ dodala Bühnová.

Do soutěže se nakonec dostalo šest finalistek, které prošly třítýdenním mentoringem u firem Honeywell, RedHat a AT&T Brno. Vedení finalistek bylo velmi osobní a každé z nich pomáhalo vyhodnotit největší nedostatky jejich prací a pomohlo jim s některými překážkami. „Mentoring mi pomohl posunout projekt z teorie do praxe. Naučila jsem se, co obnáší vývoj softwaru a díky mentorovi jsem se mohla setkat se Zitou, holčičkou s autismem, která reálně otestovala můj terapeutický software,“ řekla jedna z finalistek Petra Ambrozková.

Členové poroty se nakonec rozhodli vybrat vítězky tři. „Rozhodování bylo strašně těžké, protože opravdu všechny práce byly skvělé.  Nejsou to ceny za první, druhé a třetí místo, ale cena vítězná, vítězná a vítězná,“ řekla Bühnová, která byla zároveň jednou z porotkyň. V kategorii vědecký přínos byla oceněná bioinformatička Karolína Trachtová, která ve své práci zkoumala, jak mohou určité molekuly RNA ovlivnit začátek a průběh leukemie, v kategorii společenský přínos získala cenu Martina Krasnayová, která vyvinula terapeutickou hru pro děti s autismem a v kategorii nejčistší signál vyhrála Petra Veselá, která zpracovávala práci z oblasti audioinženýrství.

U prací se hodnotila originalita nápadu, kvalita zpracování, jejich přesah do praxe a inovační potenciál záměru. V porotě zasedli členka organizace Czechitas a také odborná asistentka na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity Bára Bühnová, koordinátorka externích projektů AT&T Zuzana Kirchnerová, inženýrka kvality a funkcionální programátorka ve společnosti RedHat Eva Mráková a datový analytik ze společnosti Honeywell Petr Boháček.

Czechitas jsou neziskovou organizací, kterou založila Dita Přikrylová. Jejich cílem je vzdělávat, rozvíjet a přilákat ženy do IT sektoru, ve kterém je velmi málo žen a to je podle Czechitas škoda. Své vědomosti z oblasti grafiky, programování, nebo třeba programu Excel předávají lektoři pomocí jednodenních workshopů, ale také letních táborů pro středoškolačky nebo dlouhodobého rekvalifikačního kurzu Digitální akademie.

Klíčová slova: czechitas, it, vzdělávání, cena

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.