29.09.2016 22:45


Cestující v Blansku se dočkají nové tváře autobusového nádraží

Autor: Tereza Hanusová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zchátralá budova, malá čekárna a nástupiště bez přístřešku. Pro více než milion cestujících, kteří využívají zastaralé autobusové nádraží v Blansku se má ale situace změnit. Po několika letech se dočkají jeho rekonstrukce.


Blansko -Soukromá společnost ČAD chce na místě stávajícího autobusového nádraží vybudovat moderní autobusový terminál za padesát milionů korun, přičemž osmdesát pět procent nákladů má pokrýt dotace. Moderní stavba ze skla a kovu nahradí stávající budovu. „Blanenské autobusové nádraží mělo být opraveno už dávno. Kromě toho, že nejsou nikde přístřešky, se nedá schovat ani v malé čekárně, která se zavírá už o půl čtvrté,“ vysvětluje Hana Zukalová ze Šošůvky. O opravení autobusového nádraží se přitom jednalo již před šesti lety. S ČAD na ní mělo spolupracovat také město, avšak vzhledem k tomu, že není majitelem pozemků před nádražím, nevyhovělo podmínkám dotací. Dopravce tak slíbil, že nádraží opraví nejpozději do podzimu příštího roku.

„Je dobře, že se nádraží konečně opraví. Jezdím každý den do Blanska na vlak a zpět, a čekání v zimě nebo v dešti není moc příjemné,“ sdělila Zukalová. Příchod k čekárně i zastávky budou zastřešené, na pěti nástupištích podél řeky přibudou také přístřešky pro cestující. Samotná čekárna bude prosklená, kromě informační kanceláře a předprodeje jízdenek zde bude i nové sociální zařízení a automaty s občerstvením. „V čekárně budou obrazovky s informacemi o odjezdech autobusů. Panely s časy odjezdů budou na obou koncích nádraží a na každém nástupišti budou další elektronické tabule,“ doplňuje technický náměstek ČAD Blansko Tomáš Vykydal. Dopravce vychází vstříc také cyklistům – budou si moci uzamknout kolo v krytých cykloboxech nebo ve stojanech.

Rekonstrukce ale bude mít menší rozsah, než se původně plánovalo. Nádraží mělo být zastřešené celé, nyní se počítá se zastřešením jedenáct ze šestnáct zastávek. Nová nádražní budova také nebude dvoupodlažní a místo restaurace ve druhém patře tak budou cestující moci využívat pouze automaty. Také parkoviště pro osobní auta bude menší. Má sloužit jen na krátkodobé zastavení. Pokud se ČAD podaří získat dotace ještě v letošním roce, na opravě začne pracovat na podzim příštího roku a nového nádraží se cestující dočkají na jaře 2018.

Klíčová slova: Blansko; autobusové nádraží; rekonstrukce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.