22.04.2017 16:10


Chovatelé přišli kvůli ptačí chřipce o zisky. Jejich náhrada je nejistá

Autor: Klára Čeperová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ministerstvo zemědělství vyčíslilo náhradu škody pro chovatele, kteří kvůli letošní epidemii ptačí chřipky přišli o domácí ptactvo. Veterinární správa nařídila majitelům chovů v souvislosti s onemocněním utratit téměř sto tisíc zvířat. Někteří zemědělci stále nevědí, jak vysoké odškodné očekávat. Navíc není jasné, jestli komerční chovatelé dosáhnou i na náhradu zisku, o který přišli.

Soukromý majitel Radek Procházka se chov obnovovat nechystá. (Foto: Klára Čeperová)Ivančice - O finanční náhradu za ptáky zlikvidované v souvislosti s výskytem ptačí chřipky zažádalo téměř devět set chovatelů. Ani tři měsíce od vybití chovů ale některým stále není jasné, jak vysoké odškodnění mají zemědělci od státu očekávat. Jedním z prvních ohnisek onemocnění byly Ivančice na Brněnsku. V této oblasti mají hejna slepic i Eva a Bohumil Štefulíkovi. V jejich chovu ptačí chřipkou drůbež netrpěla. „Jedna věc je vyvraždění slepic, druhá zisk z prodeje vajec, který jsme neměli,“ řekla majitelka malochovu. Podotkla, že právě nakoupená kuřata pokladou vejce až za několik měsíců. Cena nové slepice je navíc téměř dvakrát vyšší než očekávaná náhrada.

Odborníci se přitom neshodují v názoru na to, zda je nezbytné chovy vybíjet. „Likvidovat ptáky v uzavřených chovech, kde nebyla prokázána nákaza, je nesmyslné. Na jižní Moravě se nešířil virus přenosný ze zvířete na člověka,“ vysvětlil veterinář Luboš Šlapanský. Dodává ale, že Krajská veterinární správa se musela řídit platnými směrnicemi Evropské unie. To potvrdil i tiskový mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. „Chovy vybíjíme, pokud se v nich prokáže nákaza. Takový je jednotný postup pro celou Evropskou unii,“ řekl.

Letos v Česku veterinární správa zaznamenala devětatřicet ohnisek ptačí chřipky. Všechny ptáky z chovů, ve kterých veterináři prokázali nákazu, museli majitelé nechat utratit. „Jih Moravy byl vyjíměčný, nákaza se zde šířila rychleji. Úřední veterinární lékaři proto nařídili vybít i přilehlé chovy, ve kterých se chřipka neprokázala,“ tvrdil Majer.

Pro chovatele z jihomoravských Ivančic má alternativu starosta města Milan Buček (TOP 09). „Rádi bychom, aby naši zemědělci získali náhradu sto osmdesát korun za slepici. Nyní ale musíme počkat, jak se s náporem žádostí vypořádá ministerstvo. Potom se rozhodneme, jak budeme postupovat,“ řekl. Zároveň ale připustil, že pokud by se do dorovnávání výše škod nepustila i okolní města, Oslavany a Moravský Krumlov, mohly by mezi občany vznikat neshody.

Ministerstvo zemědělství v souladu s platným veterinárním zákonem nabízí komerčním chovatelům další možnost, jak získat vyšší náhradu. „V případě, že zemědělci dokáží vyčíslit a doložit ušlý zisk, je možné, že dosáhnou na odškodné i za něj,“ řekla tisková mluvčí Ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Ptačí chřipku veterináři potvrdili v České republice po více než deseti letech. Podle zvěrolékaře Šlapanského to ale neznamená, že se onemocnění v tuzemsku nevyskytlo i ve zdánlivě klidném mezidobí. „Touto nemocí trpí ptactvo většinou v zimě. Především divocí ptáci s chřipkou oslabeným organismem zimu nepřežijí. Jen je nenajde nikdo, kdo by mohl udělat příslušné rozbory a zjistit, na co pošli,“ vysvětlil.

Klíčová slova: slepice, ptačí chřipka, náhrada škody, státní veterinární správa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.