10.05.2017 19:21


Chřesťané si vychutnávali zeleninu králů na tradičních slavnostech

Autor: Martina Ivanová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Chřestové slavnosti uspořádali organizátoři v Hostíně u Vojkovic již po šesté. V sobotu šestého května mohli milovníci chřestu ochutnat nejrůznější speciality z této zeleniny. K mání bylo mnoho pokrmů od zmrzliny až po pivo. Organizátoři mysleli i na nejmenší a připravili pro ně doprovodný program. Děti si mohly vyrobit něco ve výtvarné dílně, nebo se třeba zabavit na skákacím hradě.

Chřestu se přezdívá zelenina králů (Martina Ivanová)

Hostín u Vojkovic – Tradiční akce zaměřená na milovníky chřestu se koná každoročně v Hostíně u Vojkovic. Slavnosti pořádali organizátoři ze společností Český chřest a Šandera. Tentokrát se konaly první květnovou sobotu. Návštěvníci mohli ochutnat pokrmy z několika stánků, zúčastnit se soutěže Chřestožrout roku 2017 nebo vyslechnout přednášku o historii a pěstování takzvané zeleniny králů.

Na letošním ročníku bylo více stánků se specialitami než v předchozích letech. „Letos jsme dali na podněty našich zákazníků a nabídku restaurací rozšířili. Přijelo tři tisíce návštěvníků. Tentokrát jsme připravili například světovou premiéru chřestového piva, která se nevidí každý den,“ komentoval jeden z organizátorů Jan Charvát. Zásoby tohoto piva návštěvníci vypili za čtyři hodiny. „Kromě mnoha specialit mě letos překvapilo i výborné chřestové pivo,“ chválil netradiční nápoj jeden z návštěvníků Jaroslav Němec, který zároveň přijel obhájit titul chřestožrouta roku.

Chřestožrout roku 2017 byla soutěž v pojídání chřestu. Vyhlašoval se v kategorii mužů, žen a dětí, ale největší pozornost diváci upínali právě k mužské kategorii. Loňský chřestožrout Jaroslav Němec přijel obhájit titul a podařilo se. „Minulý rok jsem přijel poprvé, když jsem se o tom náhodou dozvěděl. Objíždím totiž nejrůznější závody v pojídání po celé republice. Zrovna minulý týden jsem vytvořil rekord v pojídání syrečků, když jsem jich snědl dvacet za dvě minuty,“ chlubí se jedlík a rekordman Jaroslav Němec. Ze svých dalších rekordů zmínil například vystoupení v Show Jana Krause, kde se zavázanýma rukama zvládl sníst téměř pětadvacet syrových vajec za dvě minuty.

Z pokrmů si zájemci mohli vychutnat například chřestovou zmrzlinu, bramboráky z chřestu i tradiční chřestovou polévku. Děti mohly navštívit výtvarné dílny, skákací hrad nebo malování na obličej. Na akci hrála živá lidová hudba, která zpříjemňovala návštěvníkům dlouhé fronty. Ty se tvořily hlavně uprostřed dne, fanoušci chřestu se ale nenechali odradit. „Líbí se mi tady a i počasí se vydařilo, jen ta fronta je hrozná, zatím jsem ochutnala jen zmrzlinu,“ říká Jana Černá, která přijela na akci z Liberce. Dodává, že chřest nikdy nejedla a tak je zvědavá, jak jí bude chutnat.

Podobně na tom byl i další ze zájemců. „Přijel jsem, protože se mi to zdálo jako zajímavá akce a chtěl jsem zkusit chřest, který jsem před tím nejedl. Přiznám se, že jsem tu ochutnal téměř vše,“ komentuje s úsměvem další účastník Václav Růžek. Událost má ale i mnoho pravidelných fanoušků. „Já jsem tu letos asi potřetí a chystám se určitě příště znovu. Mám rád chřest, letos mi tu nejvíc chutnala chřestová polévka,“ uzavírá poslední z chřesťanů, jak návštěvníky moderátor slavností Jiří Tkadlec tituloval.

 

 

Klíčová slova: Chřest, Slavnosti chřestu, Hostín u Vojkovic

Fotogalerie">


">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.