30.04.2017 16:44


Cigaretový kouř zmizí nejen z hospod už za měsíc. Pro majitele budou výhodné zahrádky

Autor: Radek Krajči | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Posledního května letošního roku začne platit protikuřácký zákon, který zakáže kouření ve vnitřních prostorách restaurací, barů, divadel nebo kin. Nový zákon zakazuje například také kouření na otevřených zastávkách hromadné dopravy. Na hospody bez zapálené cigarety si budou kromě hostů muset zvyknout i hospodští a barmani.

Tyto cedule už za oknem či na dveřích restauračního zařízení za měsíc neuvidíme. Foto: Radek Krajči

Brno – Pro milovníky tabákových výrobků začíná poslední měsíc, kdy si je budou moci vychutnat v restauračním zařízení. Již 31. května totiž začne platit protikuřácký zákon. Hospodským tím ubyde starost o výměnu popelníků a odsávání vzduchu. Mnozí z nich ale dosud hlavně vycházeli vstříc stálým zákazníkům. „Už dříve jsme uvažovali o tom, že bychom u nás kouření zakázali. Nakonec jsme to ale zavrhli, protože sem chodí více kuřáků než nekuřáků,“ zhodnotil provozní restaurace Pivní opice v Brně Jiří Meluzín. Ta má stejně jako spousta jiných zařízení zatím jen nekuřácký salónek oddělený od ostatních prostor. Podle slov provozního restaurace zřídí na své zahrádce kuřárnu, kam budou moci návštěvníci chodit.

Zákaz se týká provozoven stravovacích služeb, což jsou i bary, v nichž si nekoupíte jídlo, ale pouze nápoje. Stravovací služba totiž zahrnuje podávání pokrmů, přičemž pokrmem jsou všechny potraviny včetně nápojů. To by změnil například provozní hotelového baru Cohiba Club Conti Jakub Šelle. „Protikuřácký zákon je podle mě dobrý, ale měl by se týkat jen restaurací, kde nabízejí jídlo. My se od začátku profilujeme jako kuřácký bar. To ale nyní skončí,“ řekl Šelle. V hotelovém baru jsou totiž zákazníci zvyklí si ke kvalitnímu pití dát například doutník. „Nyní budeme muset zmenšit nabídku doutníků, protože se nám široký výběr nevyplatí. Navíc nemáme ani zahrádku, na níž by mohli hosté posedět,“ dodal Šelle.

Nabídka cigaret a doutníků se zřejmě sníží i v mnoha dalších hospodách a barech. Na tom by mohly prodělat tabákové společnosti, od kterých si majitelé restauračních zařízení nechávají výrobky z tabáku dovážet. O jaké množství peněz firmy s cigaretami přijdou, je zatím těžké odhadnout. „Nyní nemůžeme odhadovat, jaký bude mít protikuřácký zákon vliv na prodej, jelikož svůj dopad má i zákon o EET a nové tabákové nálepky,“ podotkl Jiří Hauptmann, ředitel komunikace tabákové společnosti JT International, která vlastní například značku Camel.

Protikuřácký zákon naopak povoluje kouření elektronických cigaret i vodních dýmek, jež byly vyjmuty ze zákona kvůli zachování čajoven. Zákaz všech cigaret, tedy i elektronických, platí nově ve školách, nemocnicích, ve sportovních halách, nákupních centrech nebo zábavních zařízeních. Reakce lidí na zákon se liší, jak jsme již psali v anketě. „Myslím si, že v zákonu je hodně divných věcí, které měli poslanci vyškrtnout. Ale jinak se zákazem kouření v restauracích souhlasím, lidi si už mnohdy i tak zvykli kouřit venku. A do hospody budou chodit pořád,“ řekl návštěvník Pivní opice Marek Roman. Kuřákům tak od pondělí začíná poslední měsíc, kdy si mohou u točeného piva v restauračním zařízení vychutnat cigaretu.

Klíčová slova: zákaz kouření, protikuřácký zákon, hospoda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.