02.03.2017 15:51


Cora a Noria z brněnské ZOO oslavily Mezinárodní den ledních medvědů

Autor: Martina Ivanová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Mezinárodní den ledních medvědů, který připadá na 27. únor, si nenechali ujít ani v brněnské ZOO, kde chovatelé úspěšně odchovali několik mláďat. Zaměstnanci si pro návštěvníky na poslední únorový víkend připravili speciální program. Cílem medvědího svátku je upozornit na ohrožení ledních medvědů a zmenšování jejich přirozeného životního prostoru. 

Cora a Noria

Brno – Prodloužený víkend s ledními medvědy, který se konal ku příležitosti Mezinárodního dne ledních medvědů, lákal návštěvníky brněnské ZOO na zábavnou stezku a komentovaná krmení. Hlavními hvězdami programu byla medvědice Cora a mládě Noria. Medvědí samec Umca stále zůstává mimo hlavní výběh.

Iniciátorem Mezinárodního dne ledních medvědů je organizace Polar Bears International. Jejím cílem je upozornit veřejnost, že lední medvědi jsou ohroženým druhem. Na vině je globální změna klimatu. Vlivem oteplování ubývá arktická ledová pokrývka a lední medvědi přicházejí o svůj životní prostor. Aktivisté z této skupiny se věnují výzkumu a osvětě již od roku 1992. „Záchrana ledních medvědů si žádá globální zapojení, to jedna organizace nevyřeší. Kdykoli se ale děti, mládež nebo dospělí inspirují k tomu, aby omezili emise ve svém okolí, cítíme, že jsme něco dokázali,“ říká aktivistka Alysa McCall.

Všichni návštěvníci, kteří během víkendu přišli na prohlídku ZOO dostali soutěžní kartu s šesti otázkami, které se týkaly právě ledních medvědů. Návštěvníci museli z nabídnutých odpovědí vybrat tu jedinou, která byla správná. Pokud si návštěvník nebyl jistý, mohl najít v ZOO příslušnou cedulku, která dané téma vysvětlovala. Dále bylo na programu komentované krmení nebo projekce nejlepších videí brněnských ledních medvědů.

Krmení se během akce konalo dvakrát denně formou ledových dortů, které měly být pro medvědy zpestřením. Chovatelé medvědům zamrazili krmení do velkého kusu ledu, a tak se do něj medvědi museli probojovat. V pondělí odpoledne měli návštěvníci ZOO možnost vyslechnout si i krátkou přednášku chovatele Jaroslava Jasínka.

Jasínek vysvětlil, proč návštěvníci nemohou vidět třetího z brněnských ledních medvědů, samce Umca. „Je to z toho důvodu, že lední medvědi jsou samotáři. Vrátí se až Noria odejde do jiné zoologické zahrady, kde se k ní bude shánět sameček,“ vysvětluje chovatel. Samci jsou ve volné přírodě pro mláďata hrozbou, a tak Umca žije v odděleném výběhu.

Brněnské polární rodince se daří získávat srdce fanoušků už deset let. „Naší ZOO, se jako jedné z mála zoologických zahrad, daří odchovávat lední medvědy. Od roku 2007 jich medvědice Cora odchovala už pět,“ komentuje mluvčí ZOO Gabriela Tomíčková. Příští akcí zaměřenou na lední medvědy budou listopadové narozeniny ledních medvědů.

Klíčová slova: lední medvěd, ZOO Brno, Mezinárodní den ledních medvědů

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.