14.04.2017 09:35


Cukrovka je nejvíce zrádná v tom, že nebolí, říká diabetik Lukáš. V Česku žije přes 800 tisíc nemocných

Autor: Jan Vostal | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Lukáš Měchura zjistil, že má cukrovku prvního typu už v osmi letech. S nemocí se však vypořádal a dnes žije bezstarostný život plný sportu. „Nemoc jako taková mě v ničem neomezuje," podotkl Lukáš. I jeho se týká Světový den monitoringu diabetu. Mezinárodní federace diabetu ho vyhlásila před 67 lety na 14. duben. Lidem připomíná existenci této nemoci a varuje před ní. 

Lukáš Měchura i přes svoje onemocnění naplno sportuje. Foto: Lukáš MěchuraBrno – Že s jeho tělem není něco v pořádku, zjistil dnes dvacetiletý Lukáš Měchura ve druhé třídě. Začaly se u něj projevovat typické příznaky pro diabetes mellitus prvního typu, což je typ cukrovky, který se často objevuje v dětství. Vypil asi 5x více tekutin, než byl do té doby zvyklý nebo byl po sportovní aktivitě extrémně zesláblý. „Rodičům se to přestalo líbit. Zavedli mě k obvodnímu lékaři, který u mě zjistil zbytkový cukr v moči, a tak mě poslal rovnou do dětské nemocnice. Tam jsem strávil dva týdny na oddělení JIP a další dva na normálním oddělení,“ popsal Lukáš. Podpory se mu dostávalo jak od rodiny, tak od kamarádů ze školy. Ti dokonce uspořádali sbírku a svému kamarádovi posílali do nemocnice mnoho dopisů a plyšáků. Aby mohl jet domů, musel si uvědomit závažnost svého onemocnění. Pro jeho rodiče bylo důležité dozvědět se o cukrovce veškeré informace.

Mezinárodní federace diabetu se rozhodla lidem připomínat nemoc známou jako cukrovka a stanovila 14. duben Světovým dnem monitoringu diabetu. Ten by měl vést k tomu, že se lidé dozvědí více o tomto onemocnění a budou provádět selfmonitoring, což je samokontrola. U diabetu to znamená si pomocí glukometru hlídat hladinu cukru v těle. V tento den se po celé České republice koná mnoho akcí, které na cukrovku upozorňují. Tradiční je například Běh a pochod proti diabetu, který se koná v Luhačovicích již od roku 2012. Tento rok se však neuskuteční. Organizátoři to odůvodnili nedostatkem sponzorů. „Důvody známe, ale nechápeme je. Naše asociace žádný program letos nepřipravuje,“ uvedla Karolína Trávová z Diabetické asociace České republiky, která je jedním z partnerů akce. V Praze si zase lidé měli možnost 12. dubna nechat změřit zdarma hladinu cukru v krvi v rámci akce Hlídej si zdraví.

Lukáš žije se svojí nemocí už přes dvanáct let. Pravidelnou kontrolu u lékaře absolvuje jednou za dva měsíce. Na doplňování inzulinu do těla už dnes používá pumpu. „Pomocí ní je léčba mnohem jednodušší. Když jsem používal inzulinová pera, musel jsem mít pevný režim a každý den v sedm hodin vstávat a jíst,“ vysvětlil Lukáš. Hlídat si musí i stravu, kdy se jídlo počítá podle sacharidů na výměnné jednotky. Dvanáct gramů sacharidů je jedna výměnná jednotka. To se rovná asi půlce krajíce chleba. Na snídani, oběd a večeři má Lukáš obvykle čtyři až pět jednotek, u svačin tři. Cukrovka ho podle jeho slov nijak výrazně neomezuje. Fotbalu, se kterým začal už v pěti letech, se věnuje stále. 

Diabetes se dělí na dva hlavní typy. První vzniká obvykle v dětství nebo dospívání. Mezi příznaky patří váhový úbytek, časté močení či únava. „Buňky produkující inzulin jsou u tohoto typu cukrovky zničeny a pacientovi tak musí být inzulin do těla dodáván injekčně," vysvětlil lékař Adam Peštál z Fakultní nemocnice u sv. Anny. Druhý typ, kterým trpí přes devadesát procent diabetiků, vzniká nejčastěji u starších osob nebo lidí s nadváhou, či obezitou. Pacientovy tkáně mají nedostatečnou citlivost k účinkům inzulinu. Základem léčby je zvýšení pohybové aktivity, často bývá nutná redukce hmotnosti a někdy i podávání léků. V roce 2013 trpělo cukrovkou v České republice přes 860 tisíc lidí, což je asi osm procent populace. Jelikož přírůstek oproti roku 2012 činil  20 tisíc, dá se očekávat, že v současné době je počet cukrovkářů možná i vyšší než 900 tisíc. Jako důvod úmrtí byl diabetes označen v roce 2013 v 3 748 případech.

Podle Lukáše je každá akce upozorňující na diabetes správná, a proto podporuje i Světový den monitoringu diabetu. Vzdělávání veřejnosti v tomhle ohledu prý není nikdy dost. Cukrovka je podle něj nejvíce zrádná v tom, že nebolí a projevuje se až pozdějšími komplikacemi. „Snažím se dělat co nejvíce věcí správně, abych v budoucnu žádné problémy neměl, snad se to podaří,“ dodal Lukáš. Všem doporučuje, aby si na diabetes dávali pozor a nebrali jej na lehkou váhu. Zdraví máme jen jedno.

Klíčová slova: diabetes, cukrovka, monitoring

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.