31.03.2017 19:31


Den otevřených dveří v Českém hydrometeorologickém ústavu doprovázelo vypuštění balónu s radiosondou

Autor: Martina Ivanová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu přivítali návštěvníky na svém pracovišti v sobotu 25. března. Den otevřených dveří se konal na všech pobočkách po celé republice. Zájemci se mohli seznámit s vybavením meteorologů a hydrologů, nebo se jen nechat provést zázemím odborných pracovišť.

Meteorologové neustále sledují změny počasí.

Praha – Neuběhla ještě ani hodina od otevření areálu pražského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu a na prvních stanovištích se již tlačí desítky návštěvníků. Přišli se podívat na den otevřených dveří, který si pracovníci ústavu na sobotu 25. března připravili. Na toto datum připadá i Světový meteorologický den a Světový den vody, k jejichž příležitosti se akce konala.

U vstupu návštěvníkům přiděluje čtyřleté dítě plánek areálu ústavu. Dvouhodinovou prohlídku ústřední budovy tvoří sedm vnitřních i venkovních stanovišť. Rosničky na žebříku tady návštěvník nepotká. Práce je tam náročnější. Meteorologové nejsou jediní pracovníci hydrometeorologického ústavu, ale to se mají zájemci o exkurzi teprve dozvědět.

První stanoviště je věnované hydrologii. Pracovník ústavu Radek Černý vysvětluje, že se ve středověku všechny budovy stavěly ve vyšších oblastech. Rozvoj dopravy a další faktory způsobily, že se dnes ve velkém staví  u řek a v přístavech, což je problém a mnoho lidí se tak potýká s povodněmi. „Existuje velké množství nařízení, které zakazují stavět v říčních oblastech, ale vždy se najde někdo, kdo tam staví a to i na úkor horšího pojištění,“ vysvětluje Černý.

Návštěvníci z plánku zjišťují, že mezi dalšími stanovišti přijde na řadu pracoviště meteorologů. Zaměstnanci tohoto oddělení nemohou svou práci přerušit a tak návštěvníci vidí jejich pracovní náplň jako pod lupou. Meteorologové mají za úkol vytvářet předpovědi a výzkumy z oblasti nejen meteorologie, ale i zmíněné hydrologie. Pro co nejkvalitnější výsledky je nutné zpracovávat data z mnoha zdrojů. Práce ale nese ovoce. „Úspěšnost předpovědí stále stoupá a loni se vyšplhala na rekordních 95 procent,“ seznamuje s fakty meteorolog Pavel Borovička. Dodává, že kromě vlastního webu zpracovává ústav předpovědi pro Českou televizi, pro společnosti zabývající se plynárenstvím a energetikou, nebo i filmaře. Předpověď si ale může objednat každý.

Všechny stanoviště mají na starosti pracovníci, kteří se danému oboru věnují i v běžném pracovním dnu. Zájemci se tak mohou zeptat prakticky na cokoli. Celý den myslí organizátoři také na děti. Program doplňují aktivity, které mají zabavit i ty nejmenší návštěvníky. Děti mohou skládat puzzle, nebo vymalovávat omalovánky.

Kromě známějších oborů jako je klimatologie, představují zaměstnanci i ty méně známé. Jedním z nich je letecká meteorologie. Meteorologové, kteří se dají na tuto dráhu, musí ovládat speciální vyhlášky a naučit zvláštní kódy. „Zrovna ve čtvrtek 23. března dostal náš ústav od Úřadu pro civilní letectví certifikát pro poskytování služeb civilnímu letectví. To je pro nás úspěch,“ konstatuje meteorolog Bohumil Techlovský.

Zlatý hřeb dne má ale teprve následovat. V observatoři na Libuši, která je další pražským pracovištěm ústavu, se krátce po poledni chystá vypuštění balónu s radiosondou. Pro zaměstnance se nejedná o nic neobvyklého. Sonda se tam vypouští třikrát denně. Pro oko obyčejného návštěvníka je to však nevšední podívaná. Sondu vynese vodíkový balón a ta má pak za úkol změřit tlak, vlhkost, teplotu, nebo rychlost větru v atmosféře. „Balon sondu vynáší zhruba 90 minut do výšky až 30 kilometrů. Potom zpravidla balón praskne a sonda se snese na zem,“ vysvětluje specialistka Barbora Klikvová. Před odchodem z areálu si mohou návštěvníci vyslechnout ještě několik přednášek o radarech či družicích.

Klíčová slova: Český hydrometeorologický ústav, Den otevřených dveří, meteorologie, hydrologie, klimatologie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.