18.03.2017 19:56


Děti na Českolipsku přivítaly jaro pohádkami na zámku

Autor: Pavlína Černá | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na zámku v Horní Libchavě děti přivítaly jaro pohádkami s princeznou. Ani deštivé počasí neodradilo návštěvníky od každoroční akce. Organizátoři si i letos připravili pohádkové prohlídky zámku a na závěr průvod obcí s lidovou hudbou a Moranou v čele. 

Horní Libchava (Českolipsko) – I přes deštivé počasí návštěvníci zámku v Horní Libchavě osmnáctého března slavili příchod jara. Nabitý program nabízel nejen zámecké prohlídky s princeznou, ale i pohádky pro nejmenší v kulturním sále. Dospělí měli možnost zhlédnout cestovatelskou výstavu majitele zámku rozmístěnou v zámeckých prostorách. Zakončení programu v podobě průvodu v čele se symbolickou Moranou si přichystali zaměstnanci základní a mateřské školy.

Herci si pro děti připravili několik pohádek. Foto: Pavlína Černá

Na Vítání jara si pořadatelé připravili pro děti celé pohádkové odpoledne. Místo klasických historických prohlídek s průvodcem ale děti zámkem provázela princezna a herci.

Pohádka O Jaru, které mělo moc rádo bonbony, se dětem líbila. Foto: Pavlína Černá

Zatímco děti sledovaly v jednotlivých místnostech příběh O Jaru, které mělo moc rádo bonbony, rodiče si mohli prohlédnout cestovatelskou expozici soch a fotografií majitele zámku Oldřicha Kiliána.

Jaro a princezna vymýšlí, jak se zbavit Zimního krále vlády. Foto: Pavlína Černá

I přes nepřízeň počasí byla účast na akci vysoká. „Je škoda, že nevyšlo počasí, ale i tak se dalo schovat do tepla a děti aspoň nemusely být zavřené doma,“ uvedla návštěvnice Pavla Vondrová.  Na zámku si chválila také rodinnou atmosféru. Podle pokladní Evy Dařílkové se některé rodiny vrací na zámecké pohádky pravidelně. "Něktěří přijeli poprvé a hned se ptali na termín další akce," dodala Dařílková. 

Pohádka v zámku Horní Libchava. Foto: Pavlína Černá

Celý den byla pro děti k dispozici i dílna, kde měly možnost navléknout si korálky nebo vymalovat obrázek. Ti méně kreativní si mohli nechat na obličej namalovat vzor dle výběru od profesionálky.

Děti si mohly vymalovat obrázek nebo navléknout korálky v dětské dílně. Foto: Pavlína Černá

Odpoledne se program přesunul do kulturního sálu. Herci si připravili další pohádky, tentokrát s oponou a na podiu. Při krátké „předpohádce“ se princezně podařilo děti zvednout ze židle tanečkem. Sedět ale nezůstaly ani při hlavní pohádce, při níž měli herci často problém děti překřičet.

Součástí krátké předpohádky byl i taneček s dětmi. Foto: Pavlína Černá

Malí diváci nadšeně poskakovali u jeviště a radili pohádkovým postavám, jak se dostat ze svých šlamastik.

Děti bylo těžké udržet na sedačkách, ke konci pohádky už jich většina postávala pod jevištěm. Foto: Pavlína Černá

Po pohádce se děti mohly s herci vyfotit před zámkem. Nejvíc pozornosti měla princezna, kterou obklopil hlouček příznivců, hned jak zvuk zvonečku ukončil pohádku. "Děti byly úžasné, objímaly mě a nabízely bonbóny. Jsem ráda, že se jim moje pohádky líbily," řekla představitelka princezny a organizátorka akce Zdena Dařílková. 

Nejoblíbenější byla pro malé diváky princezna. Foto: Pavlína Černá

Návštěvníci se na závěr symbolicky rozloučili se zimou průvodem obcí.

Morana se nesla symbolicky  čele průvodu. Foto: Pavlína Černá

Zástup lidí v čele se symbolickou Morenou provázely tóny lidových písní, houslí a kytary.

Průvod provázel zpěv lidových písní. Foto: Pavlína Černá

Klíčová slova: Vítání jara, kultura, Horní Libchava, pohádky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Naďa Šuryová | 21. 03. 2017, 21:14
Moc pěkná reportáž.Těším se na letní akce.