12.04.2017 15:36


Dětskou Čokoládovou tretru v Brně podpořila olympionička Šárka Kašpárková

Autor: Alice Šplíchalová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnský atletický klub Moravská Slavie v úterý 11. dubna hostil na svém stadionu již třetí ročník běžeckého závodu pro děti do jedenácti let Čokoládovou tretru. 310 dětí poměřilo své síly ve čtyřech disciplínách a ti nejlepší získali pozvánku na semifinále Zlaté tretry v Ostravě.

Foto: Alice Šplíchalová

Brno - Ačkoliv na stadionu Moravské Slavie v úterý 11. dubna fouká studený vítr a obloha je plná mraků, běžecký ovál je přeplněný malými dětmi a jejich rodiči. Za malý okamžik totiž začíná třetí ročník běžeckého závodu pro děti do jedenácti let, brněnská Čokoládová tretra. Závodníci zde soutěží ve čtyřech disciplínách, běhu na 60 metrů, 100 metrů, 200 metrů a 300 metrů. 

První účastníci z kategorie 60 metrů do pěti let se schází již půl hodiny před oficiálním startem. Moderátor Jakub Ohnutek mezitím seznamuje přítomné s programem a organizací závodu. Na startu připravované šedesátky se řadí malé slečny v netypických běžeckých úborech – šatech a sukních. Výstřel z pistole ohlásil začátek prvního běhu tohoto odpoledne, ale malé závodnice stále stojí na místě. Nejedna se kvůli hlasité ráně rozbrečela, tudíž museli nastoupit otcové a své dcerky do cíle donést. Mezi třetím a čtvrtým během se z reproduktorů ozývá hlas moderátora. „Pozor, pozor, máme tady holčičku, která se ztratila mamince a tatínkovi. Jmenuje se Iva, říkají jí Ivanka a má růžové tepláčky,“ vyvolává rodiče Ohnutek. Po krátkém rozptýlení dobíhají i děti z posledního kola a pořadatelé sestavují výslednou listinu. Následuje ocenění třech nejlepších dívek a chlapců v této kategorii na stupni vítězů. Mezi gratulujícími je i trojskokanka Šárka Kašpárková a předseda atletického klubu Moravská Slavie Ladislav Zouhar.

Pauzu mezi jednotlivými disciplínami vyplňuje moderátor společně s Šárkou Kašpárkovou, která dětem rozdává podpisové kartičky a nadšeně se s nimi fotí. Dokonce na závod přivezla i svoji bronzovou medaili z olympijských her v Atlantě. Děti cenný kov obdivují a ptají se, zda si můžou sáhnout. Ohnutek průběžně zpovídá Kašpárkovou. Mimo jiné se jí ptá, co by přítomným dětem popřála. „Aby na Čokoládovce začaly svou šťastnou atletickou dráhu jako jsem ji tady začala před lety já,“ odpovídá Kašpárková a moderátor předává slovo pořadatelům.

Běží se další disciplína, tentokrát na 100 metrů ve věku šest až sedm let. Nejprve stovku odbíhá 34 dívek v šesti rozbězích, následuje 36 chlapců rovněž v šesti rozbězích. Příbuzní podporují své malé závodníky, křičí a skandují, někteří dokonce běží podél trati, aby je popohnali k lepším výkonům. Po doběhu posledních závodníků následuje kratší pauza, kterou opět vyplňuje moderátor a získává tak čas pro organizační tým, který musí stanovit vítěze a vypsat diplomy. Scénář se opakuje, na řadu přichází ocenění třech nejlepších dívek a chlapců kategorie, zatímco pořadatelé chystají start pro další disciplínu, běh na 200 metrů ve věku osm a devět let.

Šedesát dívek měří své síly v šesti rozbězích. Jejich výkony jsou velmi vyrovnané. Chlapci jsou na tom velmi podobně, ačkoliv v průměru jsou o pár desetin vteřiny rychlejší než děvčata. Při tomto závodu se však začínají vyskytovat první technické problémy. Jelikož časomíru zařizuje speciální snímač, je potřeba, aby prostor kolem cílové čáry byl prázdný. Jednomu chlapci však pořadatelé nezvládli zabránit v přechodu cílové rovinky, takže se časomíra zastavuje několik sekund před doběhem prvního ze soutěžících. „Poprosíme rodiče, ať si děti hlídají, aby nám nevstupovali do ohraničených prostor,“ zní z reproduktoru hlas Ladislava Zouhara. Technici se s takovou komplikací nesetkali poprvé, tudíž pro ně není složité určit konečné pořadí běžců. Opět následuje ocenění tří nejlepších sportovců z kategorie dívek i chlapců.

Poslední pauzu mezi závody vyplňují Ondřej a Renata z VIDA! Science centra se speciální akcí o těžištích. Po přesunutí stolu blíže k posluchačům začínají předvádět, kde se v lidském těle nachází těžiště, jak ho lze dostat mimo tělo či jak je možné, že se koule kutálí z nakloněné roviny tak pomalu. Děti nadšeně sledují představení a jen pár z nich si uvědomuje, že se tím i učí.

Posledním v pořadí je běh na 300 metrů ve věku deset a jedenáct let. Závodnice a závodníci v této kategorii už jsou na velmi dobré běžecké úrovni, což se podepisuje i na celkových časech. Bohužel třetí rozběh chlapců se neobejde bez zranění. V cílové rovince jeden ze závodníků zakopává a padá na zem. Obratem se však staví na nohy a pokračuje v závodu, ačkoliv je vidět, že ho bolí noha. Po doběhu se ho ujímají rodiče a kulhajícího závodníka odvádějí ze stadionu. Poslední vyhlášení vítězů poslední kategorie první Čokoládové tretry v roce 2017 probíhá bez významnějších komplikací a malí závodníci získávají diplomy, medaile, čokoládovou figurku běžecké boty - tretry a vítězové v kategoriích 100, 200 a 300 metrů také pozvánku na semifinále Zlaté tretry v Ostravě. Všichni pak odcházejí domů s vědomím, že udělali něco pro své zdraví, užili si hromadu zábavy a setkali se například s olympioničkou Šárkou Kašpárkovou. „Dnes jsme se byli se synem podívat, jak závod probíhá. Příští rok už nastoupí sám a třeba i něco vyhraje,“ říká návštěvnice Lenka Málková a společně s malým Davidem odchází ze stadionu.

Klíčová slova: Čokoládová tretra, Šárka Kašpárková, běžecký závod, děti, Zlatá tretra

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.