05.04.2017 12:07


Diváci se v planetáriu seznámí s historií ohňostrojů

Autor: Michael Malík | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Premiéru představení Nebe v plamenech mohou příznivci ohňostrojů zhlédnout v brněnském planetáriu v sobotu 8. dubna. Projekce má diváky nalákat na červnový festival ohňostrojů Ignis Brunensis. V předvečer promítání mohou zájemci navíc spatřit ohňostroj na Kraví hoře uspořádaný vedením Hvězdárny a planetária.

Hvězdárna a planetárium Brno. Foto: Michael Malík

Brno
– S historií užívání ohně a ohňostrojů se seznámí diváci představení Nebe v plamenech v sobotu 8. dubna v brněnském planetáriu. Projekce bude v programu po celý duben i květen. V předvečer premiéry uspořádá vedení Hvězdárny a planetária Brno na Kraví hoře ohňostroj, který bude začínat v devět hodin.

Radost ze vstupu ohňostrojových show na plátno planetária neskrývá ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. „Nebe v plamenech vzniklo v souvislosti s přehlídkou Ignis Brunensis a jejím jubilejním dvacátým výročím. Příprava představení trvala zhruba půl roku. Myšlenka uvést představení o ohňostrojích a jejich historii se objevila před dvěma lety a myslím, že systém digitálního planetária je pro takovou projekci ideální,“ vysvětlil Dušek.

Pořad Nebe v plamenech vznikl ve spolupráci se společností Spheremension a kreativním studiem Sphere Motion, podílelo se na něm pětadvacet zkušených odborníků z oblasti sestavování ohňostrojů. Součástí projekce je také tematické povídání o polárních zářích a konec některých představení doprovodí laserová show.

Nebe v plamenech láká mnoho zájemců. „Na představení se s největší pravděpodobností půjdu podívat, jelikož mi téma ohňostrojů připadá velmi zajímavé. Na Ignis Brunensis jsem byl již několikrát. Vždy se mi líbí ohromující ohňostrojové sestavy, které jsou při festivalu k vidění,“ řekl brněnský student Ladislav Bárta.

Po české premiéře bude následovat i světová, a to na mezinárodním festivalu pořadů pro digitální planetária Fulldome Festival Brno 2017. „Diváci uvidí českou verzi, ale chceme co nejdříve udělat anglickou či německou, abychom mohli představení nabízet zahraničním turistům a planetáriím,“ dodal Dušek.

Představení Nebe v plamenech a páteční ohňostroj jsou volnou součástí a pozvánkou na festival ohňostrojů Ignis Brunensis. Ten slaví v letošním roce dvacátý ročník a jeho hlavní soutěž se odehraje v období od 3. do 17. června.

Klíčová slova: ohňostroj, planetárium, projekce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.